قرار است حکومت افغانستان امروز 100 زندانی طالبان را آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برخی رسانه‌های خبری به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قرار است حکومت افغانستان چهارشنبه 8 آوریل 100 زندانی طالبان را آزاد کند.

این منابع اضافه کردند، در میان این افراد 15 فرمانده ارشد طالبان شامل نیستند. گروه طالبان اخیراً خواهان رهایی 15 فرمانده ارشدشان شده بودند.

در همین حال، متین بیگ، رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی و عضو هیئت مذاکره‌کننده حکومت افغانستان می‌گوید، طالبان اصرار به رهایی کسانی دارند که دست‌شان به خون مردم آغشته‌‌اند و در حملات انتحاری و مرگبار دست داشته‌اند و حکومت نمی‌تواند زندانیانی را که در کشتار مردم دست داشته‌اند، رها کند.

از سوی دیگر، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تازه‌ترین توییتی مدعی شد، حکومت افغانستان قصداً رهایی زندانیان‌شان را به تعویق انداخته و این گروه هرچه زودتر تیم فنی خود را از کابل فرا می‌خواند.

شاهین نوشت، براساس امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، باید زندانیان این گروه آزاد شوند تا زمینه مذاکرات بین‌الافغانی مساعد شود.

وی ادامه داد: «جهت‌های مربوط رهایی زندانیان ما را قصدا به تعویق انداخته از توافقنامه صلح سرپیچی می‌کنند.

فلهذا امارت اسلامی هرچه زودتر تیم تخنیکی خود را از کابل پس فرا می‌خواند». شاهین تاکید کرد، تیم فنی این گروه دیگر در نشست‌های بی نتیجه اشتراک نمی‌کند.

در همین حال، وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و راهبردی می گوید، مبادله زندانیان یک روند طولانی است با عجله و وارخطایی نمی شود و موقف حکومت در این زمینه واضح است.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

از جانب دیگر، فرستاده اتحادیه اروپا برای افغانستان با نشر اعلامیه ای از تمام گروهای درگیر در این کشور خواست برای رسیدگی به امور بشردوستانه و مبارزه با ویروس کرونا آتش بس فوری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم