روحانی صندوق جهانی پول را به دادن وام 5 میلیارد دلاری به ایران ترغیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه 8 آوریل،از صندوق بین‌المللی پول خواست تا وام 5 میلیارد دلاری را برای کمک به ایران در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در اختیار کشورش قرار دهد.

روحانی در جلسه امروز هیات دولت گفت: «از همه مجامع بین‌المللی می‌خواهیم که به وظایف قانونی خود عمل کنند. ما اگر درخواستی برای وام از صندوق بین‌المللی پول کرده‌ایم، اگر میان ما و دیگر کشورها تبعیض قائل شوند نه برای ما و نه برای افکار عمومی جهان قابل قبول نیست.»

وی همچنین با انتقاد از تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران، واشینگتن را به سنگ‌اندازی در مسیر تلاش‌های ایران برای درخواست وام از صندوق جهانی پول متهم کرد.

رئیس‌جمهوری ایران در جلسه کمیته ملی مبارزه با کرونا گفت که ایران درخواستی به صندوق بین‌المللی پول ارائه داد تا وام 5 میلیارد دلاری به ایران اعطا کند، اما این صندوق با اتخاذ یک سیاست یک جانبه گرایانه، به مسئولیت خود عمل نکرده است.

روحانی افزود: متاسفانه آمریکایی‌ها همیشه یکجانبه‌گرا بودند. یعنی در طول این مدت همواره یکجانبه‌گرایی را ادامه دادند. حالا در مساله این بیماری هم باز همان روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهند که این یک موضوع تاریخی است. در تاریخ این مساله باقی می‌ماند که کاخ سفید که تا حالا در مسائل اقتصادی تروریست بود، از این پس در مسائل درمانی هم تروریست است. یعنی این به عنوان یک ننگ تاریخی برای هیات حاکمه آمریکا خواهد ماند که در این شرایط، فشارهای خود را بر ملت بزرگ ایران ادامه می‌دهد.
از سوی دیگر ، روحانی تأکید کرد در شرایطی که هم تحریم و هم این ویروس و مشکلات آن هست، در زمینه مواد غذایی مردم الحمدالله در فروشگاه‌ها حتی درمورد مواد بهداشتی وفور را مشاهده می‌کنند

چشم‌ها به فروش نفت دوخته شده

محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه، روز سه‌شنبه 7 آوریل،در توییتر خود با بیان اینکه ایران نیازی به کمک دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ندارد، افزود: آنچه ما می‌خواهیم این است که موانع از سر راه فروش نفت ایران برداشته شوند.

سخنان ظریف در پاسخ به مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در جریان مصاحبه وی با بخش عربی تلویزیون ایران اینترنشنال بود که تاکید کرد، آمریكا می‌خواهد به مردم ایران كمک كند و برنامه دیگری ندارد.

اورتگاس گفت: «ما انتظار داریم كه رژیم ایران به جای دشمنی با آمریكا، به مردم خود كمک كند.

مواضع ضد و نقیض مسئولان ایران

مقامات ایرانی در رابطه با ابراز نیاز ایران به دریافت کمک طی دو ماه گذشته، مواضع ضد و نقیضی را اتخاذ کرده اند زیرا از یک سو دیده می‌شود که سپاه، آمادگی خویش را برای دادن کمک به مردم آمریکا برای مقابله با این بیماری کرونا اعلام داشته و از سوی دیگر علی خامنه‌ای رهبر انقلاب مخالفت خود را با گرفتن هر گونه کمک از آمریکا اعلام میدارد.

همچنین روحانی در اظهارات قبلی گفته بود که کشورش از توان و امکانات لازم برای مقابله با ویروس کرونا باندازه کافی برخوردار است اما ظریف وزیر امور خارجه کابینه وی، مبادرت به حملات لفظی از طریق توئیتر علیه آمریکا کرده و این کشور را متهم نمود که مانع از ارائه کمک‌های پزشکی به ایران می‌شود زیرا شرکت‌های غربی بخاطر اعمال تحریم‌ها علیه کشورش از هر گونه معامله با ایران می‌ترسند.

ظریف در اواخر ماه گذشته گفته بود که مجازات‌ها و اعمال تحریم، بخش‌های اصلی اقتصاد ایران را هدف قرار داده و مانع بزرگی در مسیر مبارزه با ویروس خطرناک کرونا در کشور ایجاد کرده است.

بر اساس اظهارات ظریف، تحریم‌ها، رامکان خرید دارو و تجهیزات را برای ایران با دشواری مواجه ساخته و مجازات‌های آمریكا با ایجاد وحشت در میان تولیدكنندگان اروپایی تجهیزات پزشکی، مانع عرضه این محصولات به كشورش شده است.

گفتنی است وزارت امور خارجه آلمان در همان تاریخ اعلام کرد که کشورهای اروپایی در اولین معامله از طریق ساز و کار اینستکس، تجهیزات پزشکی را به ایران تحویل داده اند. این مکانیزم، امکان دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران را به کشورهای اروپایی می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم