حکومت افغانستان 100 زندانی طالبان را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای امنیت‌ملی افغانستان شامگاه چهارشنبه 8 آوریل 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور 100 زندانی طالبان آزاد شدند.

در این اعلامیه آمده: «براساس فرمان مورخ 20 حوت (اسفند) 1398، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز(چهارشنبه 8 آوریل) 100 زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شده، این 100 زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

از سوی دیگر، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اخیراً از به تعویق انداختن آزادی زندانیان‌شان انتقاد کرد و در توییتی نوشت، این گروه تیم فنی خود را از کابل فرا می‌خواند و در نشست‌های بی نتیجه اشتراک نمی‌کند.

شاهین نوشت، براساس امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، باید زندانیان این گروه آزاد شوند تا زمینه مذاکرات بین‌الافغانی مساعد شود.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

از جانب دیگر، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان با نشر اعلامیه ای از تمام گروهای درگیر در این کشور خواست برای رسیدگی به امور بشردوستانه و مبارزه با ویروس کرونا آتش بس فوری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم