تذكر نمايندگان مجلس ايران به ظريف درباره اظهارات سفير چين

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

16 نماینده مجلس شورا روز چهارشنبه 8 آوریل 2020 درتذکری به وزیر خارجه ایران خواستار احضار سفیر چین در واکنش به توییت‌های اخیرش شدند.

این نمایندگان مجلس در نامه‌ای کتبی به محمد جواد ظریف وزیر خارجه بر لزوم رسیدگی به اظهارات اخیر سخنگوی وزرات خارجه در واکنش به توییت اخیر سفیر چین در ایران تاکید داشته و این صحبت‌ها را «خلاف شئون دیپلماتیک» سفیر جمهوری خلق چین دانستند.

در این تذکر کتبی آمده است: «اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات خارج از شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین در خصوص اظهار نظرهای کارشناسی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد پنهان‌کاری چینی‌ها در ارائه‌ی اطلاعات راجع به ویروس کرونا، که بنابر نظر کارشناسان موجب گمراه‌سازی کشورها در شناسایی و مواجهه با این ویروس شده است، برخلاف خط‌ مشی راهبردی «نه شرقی، نه غربی» نظام جمهوری اسلامی ایران است.»

در ادامه همین تذکر آمده است «به جنابعالی تذکر داده می‌شود نظارت بیشتری نسبت به موضع‌گیری‌های سخنگوی وزارت خارجه اعمال بفرمایید تا غرور ملی ایرانیان بیش از این دستخوش مناسبات ناشی از عوارض تحریم‌های ظالمانه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا نشود. انتظار این است که به جای این اظهارات غیرعزت‌مندانه، سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار می‌شد و تذکر لازم به او داده می‌شد.»

این نامه به امضای محمود صادقی، بهرام پارسایی، مصطفی کواکبیان،احمد مازنی، رضا کریمی، محمد فیضی، احمد مازنی، محمدرضا بادامچی، مهدی شیخ، محمد کاظمی، داوود محمدی، غلامعلی جعفرزاده،فرید موسوی، شهاب‌الدین بیمقدار، حمایت میرزاده و علی ساری رسیده است.

در همین رابطه محمود صادقی، نماینده مجلس شورا نیز با انتشار تصاویر این نامه کتبی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «تذکر اینجانب و 16 نفر از نمایندگان به دکتر جواد ظریف در اعتراض به اظهارات غیر عزت‌مندانه‌ی سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات خلاف شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین؛ انتظار این است که سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار و تذکر لازم به او داده می‌شد.»

چندی پیش کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران در جلسه مطبوعاتی روزانه خود با اشاره به بروز همه گیری در ووهان چین، آمار منتشر شده درباره مرگ و میر این بیماری به وسیله مقام‌های چینی را «یک شوخی تلخ» عنوان کرد.

چانگ هوا در پاسخ به جهانپور به انگلیسی نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری برگزار می کند. پیشنهاد می کنم که شما برای نتیجه گیری اخبار آنها را به دقت بخوانید.»

در مقابل عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز بدون اشاره به این سخنان،‌ بر لزوم قدردانی از اقدام های چین در رابطه با مقابله با شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

موسوی در توییتر نوشت:‌ «دولت و مردم چین پیشتاز مقابله با ویروس کرونا هستند و با سخاوت به کشور جهان کمک می کنند. شجاعت، تعهد و حرفه ای گری چین در مهار کووید- 19 مستحق تقدیر است. در این شرایط سخت، ایران همواره ممنون چین است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم