.
.
.

شورای امنیت پنج‌شنبه‌ برای اولین بار درباره کرونا تشکیل جلسه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیپلماتیک سازمان ملل متحد روز دوشنبه 6 آوریل 2020 از انعقاد اولین نشست شورای امنیت در روز پنج‌شنبه 9 آوریل جاری درباره بحران شیوع همه‌گیر ویروس جدید کرونا که در هفته‌های گذشته باعث بروز اختلافات شدیدی در میان پنج عضو دائم شورای امنیت شده، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها هفته گذشته 9 عضو از 10 عضو غیر دائمی شورای امنیت پس از آن که از مناقشات کنونی رایج میان اعضای دائمی شورای امنیت و از جمله آنها ایالات متحده و چین درباره ویروس کرونا به تنگ آمدند خواستار انعقاد نشستی درباره بحران شیوع همه‌گیر ویروس کرونا شدند که قرار است آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل در آن به ایراد سخنرانی بپردازد.

یک دیپلمات که خواست نامش فاش نشود دوشنبه گفت که شورای امنیت روز پنج‌شنبه 9 آوریل 2020 «در نشستی غیرعلنی و از طریق ویدیو کنفرانس که از ساعت 7:00 شامگاه پنج‌شنبه به وقت گرینویچ آغاز می‌شود، تشکیل جلسه خواهد داد.

بنا به گزارش منابع دیپلماتیک همچنان سرنوشت این جلسه در ابهام است و نتایج آن ممکن است به عمیق‌تر شدن تضاد میان اعضای شورای امنیت درباره شیوع کرونا منجر شده یا همانند اجماع کامل روز پنج‌شنبه در میان 193 عضو مجمع عمومی سازمان ملل که تنها روسیه تلاش کرده در روند آن کارشکنی کند، به مناسبتی برای اتفاق‌نظر و همکاری میان این کشورها تبدیل شود.

یکی از علل اختلاف در اصرار ایالات متحده آمریکا برای تضمین صدور بیانیه‌‌ یا قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت، نهفته است که منشاء اصلی ویروس کرونا را چینی معرفی کرده چیزی که پکن به شدت آن را رد می‌کند.

کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت که 9 تا از آنها در صدور این فراخوان شرکت کرده‌‌اند عبارتند از آلمان، بلژیک، استونی، اندونزی، ویتنام، نیجر و جمهوری دومینیکان و دولت سانت وینس‌سنت و گرینادین که از حق وتو برخوردار نیستند.

اما دهمین کشور عضو غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد آفریقای جنوبی است که شیوع همه‌گیر ابتلا به ویروس کرونا COVID-19 در حال حاضر را تنها بحرانی بهداشتی و اقتصادی دانسته اما ماموریت سازمان ملل متحد را حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ذکر کرده که با این وجود از دیدگاه این کشور پرداختن به موضوع کرونا جز ماموریت‌های شورای امنیت نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم