.
.
.

وزارت خارجه آمریکا: خامنه‌ای پزشکان بدون‌مرز را اخراج اما از تروریست‌ها حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه آمریكا شامگاه دوشنبه در باره یکی از تصاویر خامنه‌ای رهبر ایران با اسماعیل قاآنی که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به فرماندهی این ارگان فرامرزی تعیین شد، در توییتر نوشت: «خامنه‌ای از سپاه پاسداران و جنگجویان وابسته آن حمایت می كند اما برخی پزشكان بدون مرز را از ایران اخراج می‌كند».

مورگان اورتیگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه در حساب توییتر خود، تصویری از چهره خندان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با اساعیل قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس ایران را منتشر کرد و نوشت: «این امری شگفت انگیز است! علی خامنه‌ای از جنگجویان بدون مرز یا سپاه پاسداران که تروریسم را در سراسر منطقه ترویج می‌کنند، حمایت می‌کند اما پزشکان بدون مرز که برای کمک به مردم ایران برای مبارزه با ویروس کرونا در ایران بودند را از کشور اخراج می‌کند».

به دنبال مخالفت گروهی از اصول‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران با حضور تیمی از پزشکان بدون مرز در اصفهان برای مقابله با کرونا، مقامات جمهوری اسلامی در آواخر ماه مارس آنها را از کشور اخراج و طرح احداث یک بیمارستان توسط این پزشکان را منتفی اعلام کردند.

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه 24 مارس، در توییتی نوشت: «ضمن تشکر از پزشکان بدون مرز، با اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و نیز استفاده از تمام ظرفیت درمانی نیروهای مسلح، فعلاً نیازی به برپایی تخت بیمارستانی توسط نیروهای خارجی نیست و این حضور منتفی است».

گفتنی است که با شیوع گسترده کرونا در ایران تیم پزشکان بدون مرز با محموله‌ای از دارو از فرانسه عازم ایران شده بودند.

آرش نجمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفته بود که سازمان پزشکان بدون مرز در حال احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی مقابله با کرونا با ظرفیت 48 تخت در بیمارستان امین اصفهان است.

سازمان پزشکان بدون مرز هم اعلام کرده بود که در حال راه‌اندازی یک واحد درمانی در اصفهان برای درمان بیماران مبتلابه کووید- 19 است.
این واحد درمانی صحرایی 50 تخته با هواپیما از مرکز لجستیک سازمان پزشکان بدون مرز در فرانسه حمل شده و قرار بود در مجتمع بیمارستان امین اصفهان مستقر شود.

یک تیم متشکل از 9 پزشک و متخصص سازمان یادشده نیز قرار بود که در این بیمارستان مستقر شود.

اعزام هیئت پزشکان بدون مرز و تجهیزات آنها اما با اعتراض برخی از اصول‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران روبرو شد. حسین شریعتمداری، نماینده‌ی رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه‌ کیهان، به خبرگزاری فارس گفت: «آمریکا می‌داند که در ایران جایی ندارد و حضورش ناممکن است، ولی آیا فرانسه همواره با توطئه‌های آمریکا علیه ایران اسلامی همراه نبوده است و آیا مکرون با صراحت اعلام نکرده است که از تمامی طرح‌های آمریکا علیه کشورمان حمایت می‌کند؟».

علی خامنه‌ای رهبر ایران در آواخر ماه مارس طی سخنرانی تلویزیونی گفته بود که آمریکا «متهم به تولید» ویروس کرونا است.

سازمان پزشکان بدون مرز کە پیشتر در سال‌های 1380 تا 1390 در استان سیستان‌وبلوچستان حضور داشت و خدماتی به مهاجران افغانستانی و مردم بومی ارائه می‌کرد، 13، مهرماه 1390 در اطلاعیه‌ای اعلام کردە بود که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از آن خواسته‌اند که فعالیت‌هایش را در زاهدان تعطیل کند.

کارشناسان سیاسی و تحلیلگران معتقدند که به دو دلیل جمهوری اسلامی اقدام به طرد و اخراج پزشکان بدون مرز کرده است یکی برای سرپوش گذاشتن به شمار قربانیان بیماری کرونا که چندین برابر آمار اعلام شده از سوی رژیم ایران است و دوم نگاه امنیتی جمهوری اسلامی به تمام ارگان‌های فعال حقوق بشری که به نحوی با سازمان‌های بین‌المللی در ارتباط هستند.

جمهوری اسلامی برغم عضویت در اغلب نهادهای بین المللی اما از زمان تاسیس تاکنون به هیچ یک از ارگان‌های بین المللی مانند گزارشگران ویژه حقوق بشر یا دیدبان حقوق بشر سازمان ملل اجازه فعالییت مستمر یا بازدید مکرر از ایران را نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم