.
.
.

حمله موشکی به یک شرکت نفتی آمریکایی در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع امنیتی و رسانه‎های محلی عراقی روز دوشنبه 6 آوریل از شلیک چند راکت به یک شرکت نفتی آمریکایی در شهر بصره خبر دادند.

طبق این منابع بامداد روز دوشنبه تعدادی از شرکت‌های نفتی خارجی از جمله آمریکایی در منطقه «برجسیه» و «شهرک انرژی» در استان بصره، مورد هجوم موشک کاتیوشا و چندین گلوله‌های خمپاره قرار گرفتند.

این منبع گفت دست کم 3 موشک کاتیوشا در منطقه که تاسیسات نفتی در آنجا واقع شدند، سقوط کرد.

منابع عراقی گفتند این حمله موشکی شرکت آمریکایی «هالبرتون» که در غرب استان «بصره» در جنوب عراق در حال فعالیت است را هدف قرار داده است. به گفته این منابع این حملات هیچگونه تلفات مادی یا انسانی در بر نداشت.

از سوی دیگر هسته رسانه‌ امنیتی ارتش عراق در توییتر اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور در استان بصره افراد قانون شکن که 3 موشک کاتیوشا را به سوی تاسیسات نفتی در بصره شلیک کرده‌اند را شناسایی و تحت تعقیب قرار دادند.

این هسته همچنین اعلام کرد، یک سکوی موشک انداز در منطقه شلیک موشک یافت شد که حاوی 11 موشک آماده شلیک بود. نیروهای امنیتی این موشک‌ها را خنثی کردند.

منابع امنیتی عراق اعلام کردند محل پرتاب موشک‌ها را کشف کرده‌اند و تحقیقات در این خصوص کماکان ادامه دارد.

پس از قتل قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه ایران و ابومهدی المهندس نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی، در اوایل فوریه سال جاری در فرودگاه بین المللی بغداد که با حمله یک پهپاد آمریکایی انجام گرفت، تنش میان گروه‌های شبه نظامی شیعه عراقی وابسته به ایران و آمریکا بالا گرفته است.

طی چنده ماه اخیر شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران در چندین نوبت محل حضور نظامیان آمریکا در پایگاه نظامی التاجی و غیر در عراق را هدف موشک قرار داده‌اند.

در پی این تنش‌ها آمریکا نیز مواضع شبه نظامیان حزب الله عراق که به سپاه قدس وابسته‌اند را هدف قرار داد و تلفاتی سنگینی بر آنها وارد کرد.
احزاب سیاسی و گروه‌های شبه نظامی وابسته به سپاه قدس که برخی از آنها در لیست تروریستی آمریکا گنجانده‌ شده‌اند با فشار بر پارلمان عراق خواستار تصویب مصوبهای در پارلمان شدند که به موجب آن دولت عراق از نظامیان آمریکایی بخواهد که این کشور را ترک کنند اما عدم حضور نمایندگان کردهای عراق و سنی‌ها و شمار زیادی از شیعیان سکولار و عدم مشارکت آنها در رای گیری این مصوبه را فاقد اعتبار قانونی کرد همچنین رئیس جمهور عراق که پس از رای گیری هر مصوبه‌ای باید فرمان اجرایی آن را صادر کند با اجرای این مصوبه موافقت نکرده است. برخی عراقی‌ها حضور آمریکا در عراق را برای استقرار امنیت و جلوگیری از بازگشت مجدد داعش و همچنین ممنع توسعه طلبی‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق ضروری می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم