‏دولت قانونی یمن از بیم کرونا خواهان دخالت سازمان ملل برای مبادله اسرا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت قانونی یمن از بیم شیوع ویروس کرونا و در اقدامی پیشگیرانه، خواستار تبادل گسترده اسرا و ربوده‌‌شدگان میان دولت و شبه‌نظامیان حوثی در راستای اجرای توافق‌نامه سوئد شد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن گفت: «ما از سازمان ملل‌متحد و مارتین گریفیس، فرستاده ویژه آن در امور یمن، می‌خواهیم، مبادرت به اقدامات فوری و اعمال فشار بر شبه‌نظامیان حوثی برای دستیابی به موفقیت در این پرونده انسانی و آزاد کردن همه اسرا و ربوده‌شدگان بر اساس (همه در برابر همه) کنند.

او بار دیگر بر آمادگی دولت برای اجرایی‌کردن تفاهم‌های اخیر اردن در مورد اسرا و ربوده‌شدگان توافق‌شده، تاکید ورزید که شامل به جریان انداختن لیست مشترک مشتمل بر (1100) نام از مجموع (1420) نام مطرح شده و نشستی به منظور رسیدگی به وضعیت سایر اسرا، مطابق با اصل توافق نامه سوئد (همه برای همه) به عنوان یک موضوع انسانی، می‌گردد.

الاریانی با تاکید بر اینکه موضع دولت از زمان رایزنی های کویت در راستای پیشرفت در این پرونده انسانی، کاملا روشن بوده، خاطر نشان کرد که شازمان ملل‌متحد موظف است در این زمینه، اقدامی انجام دهد؛ به ویژه که جهان در حال خاضر با پاندمیک کرونا، دست به گریبان است.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن، شبه‌نظامیان حوثی را متهم کرد که به رغم وضعیت فوق‌العاده ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، دائما در راستای به بن‌بست رساندن توافق نامه‌ها و تفاهم‌های تحت نظارت سازمان ملل و فریب‌کاری و سنگ‌اندازی در مسیر آن‌ها گام بر می‌دارد.

دولت قانونی یمن، شبه‌نظامیان حوثی را به اشکال‌تراشی در اجرای توافق‌نامه مبادله اسرا، امضا شده در فوریه گذشته در عمان پایتخت اردن، تحت نظارت سازمان ملل، متهم می‌کند.

دفتر نماینده سازمان ملل‌متحد در امور یمن و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، اعلام کردند که سومین نشست کمیته تبادل اسرا و ربوده‌شدگان در عمان، موفق به تصویب یک برنامه تفصیلی برای تکمیل نخستین مبادله رسمی فراگیر اسرا و بازداشت شدگان از آغاز درگیری در یمن بیرون شد اما این مبادله هنوز عملیاتی شنده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم