چرا تلفات کرونا در هند با جمعیت یک میلیارد و 300میلیونی از ایران بسیار کمتر است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی اعلام آخرین آمار جانباختگان و مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان توسط سازمان بهداشت جهانی که هر هفته در رسانه‌های معتبر منتشر می‌شود، مشخص شده که کشور هند با جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیون نفری، کمترین تلفات در میان کشورهای پر جمعیت مبتلا به این ویروس از جمله ایران را دارد.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، تعداد جانباختگان کرونایی در هند 213 و مبتلایان به ویروس 3082 نفر است. این تعداد نسبت به کشوری با جمعیت یک میلیون و 300میلیون نفر رقم ناچیزی به شمار می‌آید.

کشور هند یا سرزمین ادویه و کاری سرزمینی بسیار شلوغ با جمعیتی بیش از یک میلیارد و 300میلیون نفر است اما با این حال افراد مبتلا به بیماری کرونا طبق آمار روز یکشنبه سایت «WHO» بالغ بر 3082 نفر است که از این تعداد 213 نفر جان باخته‌اند. این در حالی است که اسرائیل با جمعیت 9میلیون نفری خود 7851 مبتلا و 44 نفر فوتی داشته است.

در ایران با جمعیت 83میلیون نفری، طبق آمار رسمی دولت، تعداد جانباختگان کرونایی 3482 نفر و مبتلایان55743 نفر گزارش شده است. البته مخالفان و نیروهای مستقل شمار جانباختگان کرونایی در ایران را به مراتب بیشتر از این اعلام کرده و می‌گویند که چندین برابر آمار رسمی است.

مخالفان جمهوری اسلامی از جمله «سازمان مجاهدین خلق ایران» روز شنبه با استناد به «منابع داخلی» خود گزارش دادند که شمار فوتی‌ها در ایران تا روز شنبه 4 آوریل به 17هزار و 500نفر رسید. این تعداد طبق گزارش اپوزیسیون در 240 شهر، شهرک و روستا رصد شده است.

با توجه به مقایسه جمعیت هند با ایران و اسرائیل و تعداد مبتلایان و جان‌باختگان در این سه کشور، این سوال مطرح می‌شود که راز این اختلاف بزرگ در ارقام در چیست؟

در ماه مارس گذشته بسیاری‌ها گمانه‌زنی کردند که هند شاهد صدها میلیون مبتلا و ده‌ها هزار فوتی بر اثر شیوع ویروس کرونا خواهد بود، از جمله پرفسور هندی «رومانان لاکسمینارایان» متخصص بهداشت عمومی و مدیر مرکز «مرکز پویایی بیماری‌ها، اقتصاد و سیاست» (Center for Disease Dynamics, Economics & Policy) که در سال 2008 آن را واشینگتن تاسیس کرد، نیز این پیش‌بینی را کرد.

پرفسور «رومانان لاکسمینارایان» در دو مصاحبه تلویزیونی و مطبوعاتی هشدار داده بود که کشورش شاهد بدترین سناریوی «کرونایی» در جهان خواهد بود.

او در 23 مارس در گفت‌وگو با روزنامه «سوث چاینا پست» گفته بود، شیوع کرونا ممکن است 60٪ از جمعیت هند یا حدود 800 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار دهد و انتظار می‌رود که بیشترین مبتلایان را در این کشور رقم بزند.

رومانان لاکسمینارایان، نحوه زندگی مردم هند در شهرهای پرجمعیت با ترافیک سنگین وسایط نقلیه عمومی که در آنجا فاصله‌گذاری اجتماعی میان افراد رعایت نمی‌شود را دلیل پیش‌بینی خود عنوان کرد.

او پنج روز قبل از مصاحبه‌اش با روزنامه «سوث چاینا پست» در مصاحبه دیگری با تلویزیون هند از «سونامی» 300میلیون مبتلایان به کرونا سخن گفته و همچنین از احتمال مرگ هزاران نفر صحبت کرده بود و علت آن را کمبود بیمارستان‌ها برای پذیرش تعداد بالای مبتلایان را ذکر کرده بود.

اما برخلاف همه این پیش‌بینی‌ها هند تاکنون کمترین تلفات را نسبت به جمعیت خود را در جهان داشته است هنوز کسی پاسخی علمی و قاطع برای این راز نیافته که چرا پرجمعیت‌ترین کشور جهان پس از چین، کمترین تلفات را داده است.

شاید در آینده به این پرسش پاسخ داده شود اما بدون شک اجرای توصیه‌های وزارت بهداشت جهانی و رعایت مقررات که دولت هند برای مردم جهت مبارزه با کرونا وضع کرده و گاهی همراه با خشونت پلیس در اجرای آن است، نقش مهمی در جلوگیری از انتشار این ویروس ایفا کرده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم