نماینده مجلس ایران سرنگونی هواپیمای اوکراینی را «انجام وظیفه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک نماینده مجلس ایران، در اظهارنظری غیرمنتظره سرنگونی هواپیمای اوکراینی که جنجال زیادی به پا کرد را «انجام وظیفه نیروهای نظامی» خواند و تاکید کرد که در این رابطه «بازداشتی در کار نبوده است».

سرنگونی هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک سپاه پاسداران به آن رخ داد، باعث شد همه 176 سرنشین آن که تعداد زیادی از آنها زن و کودک بودند، کشته شوند. این حادثه باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تجمعات گسترده در سراسر ایران شد. معترضان، علیه «دروغ‌گویی» و «پنهان‌کاری» مسئولان حکومت ایران شعار دادند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند، به این دلیل که مقامات ایران تا سه روز دلیل اصلی سقوط هواپیما را پنهان و شلیک موشک به آن را انکار کرده بودند.

حالا پس از گذشت چند ماه از این حادثه که در تاریخ 8 ژانویه 2020 رخ داد، با اظهارنظر غیرمنتظره یکی از نمایندگان مجلس ایران، ابعاد جدیدی از این رویداد روشن شده است.

حسن نوروزی، نماینده رباط کریم و بهارستان در مجلس ایران، یک‌شنبه 5 آوریل 2020 به روزنامه همدلی گفت که اصلا در این رابطه هیچ «بازداشتی در کار نبوده است».

در حالی که همزمان با اوج گرفتن اعتراضات مردمی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی، برخی مسئولان ایران تاکید کرده بودند که چند نفر در رابطه با این پرونده بازداشت شده‌اند.

اما نوروزی باور دارد که دلیلی برای مواخذه و بازداشت وجود ندارد، چرا که به گفته او «نیرو‌های نظامی وظیفه خود را در این زمینه به خوبی انجام داده‌اند».

او اساسا «نوع پرواز این هواپیما» را «مشکوک» خواند که از کنترل برج مراقبت و سایر مراکز خارج شده بود.

نوروزی، از تحت کنترل قرار گرفتن این هواپیما توسط «آمریکا» خبر داد و گفت: «در واقع این هواپیما از مسیر حرکت اصلی خود خارج شده و مسیر حرکت آن به جای اوکراین به سوی تهران، تغییر پیدا کرده بود؛ بنابراین نوع حرکت این هواپیما بسیار مشکوک بوده است».

این نماینده مجلس افزود: «این هواپیما پس از اوج‌گیری از فرودگاه امام، می‌بایست روی ارتفاع 32000 قرار می‌گرفت و ادامه مسیر می‌داد، در حالی که این هواپیما روی ارتفاع 8000 پایی قرار داشت. همانطور که گفته شد به نظر می‌رسد که هواپیما از کنترل ما خارج بود؛ بنابراین با توجه به این شواهد، بازداشت کردن افراد در این زمینه بی معناست».

او با بیان اینکه این هواپیما یک هفته قبل از حادثه، در اسرائیل بوده و «دستکاری» شده اظهار کرد: «برای این هواپیما اهداف خاصی در ایران تعیین شده بود و به نظر من، نیرو‌های نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند».

نوروزی از تغییر مسیر هواپیمای اوکراینی از غرب به سمت شمال خبر داد که منجر به عوض شدن زاویه اصلی مسیر آن شده بود.

او با بیان اینکه هواپیمای اوکراینی در ارتفاع پایین، ادامه مسیر داده است، نتیجه‌گیری کرد که این هواپیما، خارج از برنامه پروازی خود قرار داشته است، بنابراین دلیلی برای بازخواست مسئولان یا افرادی که به اشتباه باعث سرنگونی هواپیما شدند، وجود ندارد.

این نماینده مجلس ایران، به این دلیل که کنترل هواپیما از دسترس ایران خارج شده بود، سرنگونی آن را «وظیفه نیرو‌های نظامی» دانست که به درستی آن را انجام دادند، هر چند این حادثه قربانی داشته است.

همزمان با این حادثه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شدت تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته بود، تا جایی که فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران به دلیل وقوع این حادثه اعلام کرد که آرزوی «مرگ» کرده و همه مسئولیت آن را می‌پذیرد.

امیر حاجی‌زاده گفته بود که «گردنش از مو باریک‌تر است» و هر تصمیمی که مسئولان درباره او بگیرند را می‌پذیرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در گفت‌وگویی با نشریه آلمانی اشپیگل، در 25 ژانویه 2020، به مقایسه این حادثه با حادثه سقوط هواپیمای مسافربری ایرانی که به گفته او توسط «آمریکا» انجام شد، پرداخت.

ظریف با متهم کردن آمریکا، اذعان کرد که این کشور پس از گذشت 32 سال هنوز عذرخواهی نکرده اما فرد ایرانی مسئول شلیک به هواپیمای اوکراینی، اکنون در «زندان» است.

علاوه بر این غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، 14 ژانویه 2020 در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کرد: «هم تأثیر سبب و هم تاثیر مباشر را بررسی می‌کنیم تا مشخص شود مسئولیت سبب و مباشر چقدر بوده است».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، او همچنین اضافه کرده بود که تحقیقات مفصلی در این خصوص انجام شده و افرادی هم بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم