.
.
.

حشدالشعبی خیابان‌های قم را ضدعفونی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تصاویری توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شده که نشان می‌دهد خیابان‌های قم توسط جمعی از نیروهای حشدالشعبی عراق ضدعفونی می‌شود.

این تصاویر که امروز یکشنبه 5 آوریل 2020 توسط این خبرگزاری منتشر شد، در حالی شست‌‌وشوی خیابان‌های قم توسط نیروهای حشدالشعبی به همراه طلاب خارجی و بسیجیان را نشان می‌دهد که این اقدام با انتقاداتی همراه شد.

حشدالشعبی یا همان بسیج مردمی عراق که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سازمان‌دهی و حمایت می‌شوند، سال گذشته نیز همزمان با سیل خوزستان در این استان حضور یافتند و با لباس نظامی به امدرسانی پرداختند که این اقدام نیز با انتقادات بسیاری همراه بود با این دلیل که امدارسانی توسط یک گروه نظامی غیرقابل قبول است و باید به گروههای امدادی نظیر هلال‌احمر سپرده شود.

این در حالی است که تنش میان این گروه و آمریکا طی روزهای اخیر هم پس از حمله به پایگاه التاجی؛ محل استقرار نیروهای آمریکایی، افزایش یافته است.

خبر‌ها و تحلیل‌ها از تحرکات نیرو‌های نظامی آمریکا در عراق نیز حاکی از آن است که آمریکایی‌ها به دنبال اقداماتی در عراق برای هدف قرار دادن مواضع نیرو‌های عراقی تحت حمایت ایران، از جمله حشدالشعبی هستند.

مکنزی فرمانده مقر «سنتکام»، پیش از این حمله راکتی به پایگاه «التاجی» را به «گروه‌های نیابتی ایران» نسبت داد.

او که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که حادثه حمله به این پایگاه «هنوز در دست بررسی است»، اما این حمله «به احتمال زیاد توسط شبه نظامیان شیعه» انجام شده است.

مکنزی درباره حمله کتائب حزب‌الله که زیرمجموعه حشدالشعبی به شمار می‌آید، اظهار کرد: «کتائب حزب‌الله که یک گروه نیابتی ایران است، تنها گروهی است که می‌دانیم پیش از این یک حمله غیرمستقیم در این ابعاد علیه نیروهای ایالات متحده و ائتلاف در عراق انجام داده است».

از سوی دیگر، فرماندهان حشدالشعبی مسئولیت حمله به پایگاه التاجی را نپذیرفتند و گروه گمنام «عصبه الثائرین»، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

با این وجود، مواضع شبه‌نظامیان الحشدالشعبی در 13 مارس، در شهرهای مختلف عراق، طی حملاتی تلافی‌جویانه توسط جنگنده‌های آمریکایی بمباران شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم