.
.
.

دولت افغانستان: برای رسیدن به صلح طالبان باید تمام انواع خشونت‌ها را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان پنج شنبه 2 آوریل در توییتی نوشت، برای رسیدن به صلح، طالبان باید تمام انواع خشونت ها را توقف دهند.

فیصل نوشت: «غیرنظامیان عمدتاً زنان و کودکان هزینه های بالای جنگ را در افغانستان پرداخت می کنند. پیشنهاد ما آتش بس کامل است که از غیرنظامیان محافظت می کند ، توافقنامه امریکا و طالبان را حفظ می نماید و در برگردان صلح به مردم ما کمک می کند. برای دستیابی به صلح، طالبان باید تمام انواع خشونت ها را توقف دهند».

از سوی دیگر، در این روزها تیم های فنی گروه طالبان و حکومت افغانستان در کابل برای مبادله زندانیان در حال گفتگو هستند.

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد، هیئت طالبان به حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ وارد کابل شده و «دولت جمهوری اسلامی افغانستان از آن‌ها در بگرام میزبانی نموده تا این‌که سلسله كار رهايى زندانیان را تداوم ببخشند».

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان می گوید، تیم های فنی دولت افغانستان و طالبان در کابل در مورد رهایی زندانیان به گونه رو به رو گفتگو کردند و این گفتگوها ادامه دارد.

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی نوشت، گفتگوی تیم سه نفری طالبان با تیم فنی دولت افغانستان در امور تصدیق و تثبیت زندانیان به هدف رهایی آنها ادامه دارد.

شاهین اضافه کرد، سفارت قطر در کابل میزبان هیئت طالبان است و کمیته بین المللی صلیب سرخ به دلیل اجرای بعضی امور مربوط در جلسات سهیم است.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد و طالبان می گویند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

اما وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و راهبردی اخیراً در نشست خبری در کابل گفته بود، رهایی زندانیان طالبان مشروط به آغاز مذاکرات بین الافغانی است.

طالبان هیئت مذاکره کننده صلح حکومت افغانستان را رد کردند

وزارت دولت در امور صلح افغانستان جمعه 27 مارس 2020 از تعیین هیأت 21 نفری دولت برای گفت‌وگو با گروه طالبان خبر داد.

براساس خبرنامه ای وزارت دولت در امور صلح افغانستان، این هیأت پس از «غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها، و اقشار تأثیرگذار جامعه» تعیین شده است. براساس این اعلامیه، محمدمعصوم استانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی رهبری این هیأت را به عهده دارد.

نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، شهلا فرید، شریفه زرمتی، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، فاطمه گیلانی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، خالد نور و امین احمدی اعضای این هیأت هستند.

اما گروه طالبان این هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را رد کرده می گوید، این هیئت همه شمول نیست و خلاف متن توافقنامه صلح میان امریکا و این گروه است.

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان سه شنبه 31 مارس 2020 در توییتی نوشت، اگر طالبان به صلح و آن توافق نامه‌ای که آنها امضا کرده اند متعهد اند، دیگر هیچ بهانه ای و هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن مذاکرات وجود ندارد. دولت افغانستان همه اقدامات مهم را برای صلح برداشته است.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا سه شنبه 31 مارش با نشر اعلامیه ای از ایجاد هیئت مذاکره کننده فراگیر حکومت افغانستان با طالبان استقبال کرد.

در این اعلامیه آمده، ایجاد این هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان یک گام مهم برای آغاز مذاکرات بین الافغانی و حل بحران سیاسی داخلی است.

در این اعلامیه تاکید شده که رهبران سیاسی افغانستان باید مشارکت مؤثر زنان، جوانان و قربانیان را در روند صلح در نظر بگیرند.