.
.
.

پادشاهی سعودی خواستار نشست فوری اوپک پلاس برای احیای موازنه دربازارهای نفتی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی سعودی در راستای تلاش برای دستیابی به توافق عادلانهای که بتواند تعادل و توازن مطلوب را به بازرهای نفتی بازگرداند، خواستار نشست فوری اوپک پلاس شد.

پادشاهی سعودی با اشاره تلاش‌های خود در دوره گذشته برای دستیابی به توافق در گروه (اوپک پلاس) برای بازگرداندن تعادل در بازار نفت، خاطر نشان نمود که این کشور، مبادرت به بسیج دیدگاه‌های مثبت 22 کشور عضو (اوپک پلاس) کرد اما دستیابی به توافق، بدلیل نبود اجماع و اتفاق نظر جمعی میان این کشورها، امکان پذیر نگردید.

پادشاهی سعودی به نقل از آژانس خبری عربستان سعودی (واس)، خواستار نشست فوری اوپك پلاس با هدف جستجوی توافق عادلانه بمنظور احیای تعادل مطلوب در بازارهای نفتی شده است.

این فراخوان پادشاهی سعودی، در چارچوب تلاش‌های مداوم پادشاهی برای حمایت از اقتصاد جهانی در این شرایط استثنایی و قدردانی از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریكا و در پاسخ به درخواست دوستان پادشاهی در آمریكا، صورت می‌گیرد.

جهش 10% معاملات کوتاه‌ مدت نفت پنج‌شنبه 2 آوریل، پس از سخنان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا بود که عنوان کرد، پیش‌بینی می‌کند، پادشاهی سعودی و روسیه به زودی به توافق برسند تا جنگ قیمت جاری میان آنها پایان یابد. او از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه خواست تا راه حلی برای وضعیت «دشوار» جاری در بازار جهانی نفت، بیابند.

ترامپ اظهار داشت که اخیراً با رهبران روسیه و پادشاهی سعودی مذاکراتی داشته و بر این باور است که دو کشور، توافق نامه‌ای را برای پایان‌دادن به نبرد قیمت جاری فی‌مابین طی «چند روز آینده» منعقد خواهند کرد که منجر به کاهش تولید و احیای سیر صعودی قیمت‌ها خواهد شد.

ترامپ همچنین گفت که مدیران اجرائی شرکت‌های نفتی را به کاخ سفید دعوت کرده تا در مورد راه‌های کمک به این بخش به گفت‌وگو بپردازند که در اثر فروپاشی تقاضای انرژی در طول پاندمیک کرونا و نبرد قیمت میان ریاض و مسکو «نابود شده است.

به دلیل کاهش شدید تقاضا ناشی از پاندمیک کرونا و افزایش تولید در پی سقوط توافق عرضه در ماه گذشته، این بازار دچار فروکش و سقوط ناگهانی شد. هر بشکه نفت‌خام برنت در سه ماه اول سال 2020، حدود 66 درصد سقوط کرد و متحمل بیشترین میزان خسارت سه ماهه خود شد.