.
.
.

ظریف ترامپ را تهدید کرد: ایران به آغازکنندگان جنگ درس‌هایی می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به توئیت ترامپ که به ایران درباره حمله به نظامیان آمریکایی هشدار داده بود، ادعا کرد که «ایران آغازگر هیچ جنگی نیست اما به آنهایی که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد».

پس از حمله به پایگاه التاجی عراق که محل حضور نظامیان آمریکا است و به باور مقامات این کشور، گروه‌های نیابتی ایران، مسئول این حمله بودند، بار دیگر تنش میان ایران و آمریکا افزایش یافت.

روز گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی به ایران هشدار داد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، امروز پنج‌شنبه 2 آوریل 2020، در واکنش به آن در صفحه توییترش نوشت: «دونالد ترامپ، دوباره توسط آتش‌افروزان جنگ گمراه نشو، ایران دوستانی دارد؛ کسی نمی‌تواند میلیون‌ها «حلقه نیابتی» داشته باشد».

او با متهم کردن آمریکا به انجام مخفیانه «تقلب، دروغ و ترور» ادعا کرد که «ایران فقط، آشکارا، اقداماتی دفاعی دارد و هیچ جنگی را آغاز نمی‌کند، اما به آن‌ها که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد».

رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته در صفحه توییترش نوشت: «بر اساس اطلاعات موجود و باوری که وجود دارد، ایران یا حلقه‌های نیابتی آن در حال برنامه‌ریزی یک حمله مخفیانه علیه نظامیان آمریکا یا دارایی‌های آن در عراق هستند. اگر این اتفاق بیافتد، ایران واقعا هزینه گزافی خواهد پرداخت».

او در کنفرانس مطبوعاتی‌ نیز گفته بود: «من به آن‌ها هشدار می‌دهم. تفاوت زیادی وجود دارد. من می‌گویم اگر کاری انجام دهند که به نظامیان ما آسیبی بزند، بهایش را خواند پرداخت».

پایگاه التاجی محل حضور نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا است که در نیمه ماه مارس، در دو مرحله هدف موشک کاتیوشا قرار گرفت که طی آن چهار نظامی آمریکایی و بریتانیایی کشته و 26 نظامی دیگر زخمی شدند.

عصبه الثائرین، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

این نخستین بار بود که گروهی به نام «عصبه الثائرین» اعلام موجودیت می‌کرد. در حالی که آمریکا، کتائب حزب‌الله را در حمله به پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی مسئول معرفی کرده بود.