.
.
.

حسن روحانی: کرونا ممکن است تا ماه‌های آینده یا آخر سال با ما باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، روز پنج‌شنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت با تأکید بر اینکه مسئله کرونا، «ممکن است تا ماه‌های آینده یا تا آخر سال با ما باشد»، گفت روز یکشنبه هفته آینده در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره این‌که بعد از 20 فروردین‌ماه، کسب‌وکارها چگونه راه‌اندازی شود، تصمیم‌گیری خواهد شد.

روحانی در این جلسه گفت: «در جلسه امروز بحثی درباره‌ فعالیت‌های بعد از 20 فروردین‌ماه مطرح شد که تصمیم نهایی آن در اختیار ستاد ملی کروناست».

او افزود: «البته ما در اینجا بحث‌های اقتصادی آن را انجام دادیم و بحث‌های اصلی آن هم امروز در وزارت کشور صورت می‌گیرد و نهایتا روز یکشنبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا در این مورد تصمیم‌گیری نهایی انجام خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روحانی اظهار داشت: «البته کسب‌وکارهایی که قرار است فعالیت‌های خود را از سر گیرند و اقدامات اقتصادی انجام دهند باید اصول و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند».

روحانی گفت : «در جلسه امروز هم تصمیمات خوبی در زمینه ادامه فعالیت‌های اقتصادی گرفتیم و تصمیم نهایی را روز یکشنبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌گیریم و به اطلاع مردم می‌رسانیم».

رئیس‌جمهوری ایران در بخشی از سخنان‌اش با اشاره به اوضاع اقتصادی کشور گفت: «بانک مرکزی هم گزارش خوبی از شرایط ارزی کشور داد که در سلامت و بخش کالاهای اساسی تا پایان سال با طراحی که کردیم و روندی که داریم مشکلی در تامین ارز نخواهیم داشت».

روحانی درباره چگونگی تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: «در این زمینه صحبت کردیم که چگونه این موارد تامین شود و چه منابعی داریم که خوشبختانه مشکلی وجود ندارد».

او گفت: «حدود چهار میلیون تن از کالاهای اساسی در گمرکات ماست که باید در این زمینه مقرراتی را مورد توجه قرار می‌دادیم تا کالاها آزاد شوند و داخل کشور بیایند».

وی با اشاره به سایر مباحث مطرح شده در جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت خاطر نشان کرد: درباره منابع ارزی و اقدامات وزارت خارجه هم تصمیم‌گیری شد و همچنین درباره‌ی روابط با همسایگان و پروتکل‌های بهداشتی بحث‌هایی مطرح شد.

رئیس‌جمهوری ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تشکر از مردمی که در روز «13 به‌در» کاملا به پروتکل‌ها توجه کردند گفت: «مردم واقعا مراعات کردند و اساس راهی هم که ما امروز در پیش داریم همین مراعات و همکاری است. همه تلاش‌ها بر این است فوتی‌ها کاهش یابند و شاهد خانواده‌های داغدار کمتری باشیم و مردم شاهد سلامت خود باشند. ما باید کار، تلاش و سلامت مردم را با هم توام کنیم».

روحانی همچنین از نهادهای بهداشتی، پلیس و مراکز تولیدی این کشور تشکر کرد.

روحانی در بخشی از سخنان خود گفت: «تا پایان این مسیر، راه کوتاهی در پیش نداریم و ممکن است اجتماعات برای مدت دیگر هم محدود بشود و لازم باشد اجتماعات نداشته باشیم.»

این در حالی است که برخلاف اغلب کشورهای جهان که برای رویارویی با شیوع ویروس کرونا با اعمال جریمه‌های سختگیرانه تجمع و بیرون آمدن غیرضروری از خانه را ممنوع کردند، ایران اما تجمعات را منع نکرده و قوانین یا محدودیت‌های سختی برای آمدورفت در نظر نگرفته است.

روحانی همچنین از وجود امکانات بهداشتی مانند بیمارستان‌های خالی و تخت‌های آماده و اتاق‌های مراقبت ویژه برای ارائه خدمات سخن گفت.

گفتنی است که هفته گذشته جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی با انتشار نامه سرگشاده‌ای سخنان رئیس جمهوری ایران در باره کرونا و پی‌آمدهای آن را «ارائه اطلاعات غلط یا ارائه تحلیل اشتباه از آمار» توصیف کردند.