ترامپ: اقدام ایران علیه آمریکا در عراق بهای بسیار سنگینی در پی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالاتمتحده آمریکا روز چهارشنبه اول آوریل 2020 گفت اگر ایران به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کند، بهای بسیاری سنگینی خواهد پرداخت.

رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «بر مبنای اطلاعاتی که به آن باور داریم، ایران و عوامل نیابتی آن نقشه یک حمله دزدکی به نیروهای آمریکایی یا منافعمان در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیفتد ایران قطعا بهای بسیار سنگینی خواهد پرداخت.»


این سخنان ترامپ پس از آن مطرح شد که اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه هفته جاری به عراق سفر کرد. مسئولان عراقی به آسوشیتد پرس گفتند که قاآنی پس از ناکامی گروه‌های عراقی برای توافق روی دولت جدید به بغداد رفته است.

فرمانده جدید نیروی قدس که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی به این سمت منصوب شد، شامگاه دوشنبه در اولین سفر رسمی و علنی خود به عراق رفت. او همزمان با ممنوعیت رفت و آمد در عراق در پی انتشار ویروس کرونا و لغو پروازهای ورودی و خروجی این کشور، وارد بغداد شد.

در شامگاه سوم ژانویه 2020 قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه به همراه ابومهدی المهندس، جانشین رئیس شورای حشد الشعبی عراق در حمله پهپادی ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شدند. این اقدام به متلاطم شدن روابط آمریکا و عراق منجر شد و برخی نمایندگان پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند.

اسماعیل قاآنی تحت تدابیر شدید امنیتی و با کاروانی متشکل از 3 خودرو فرودگاه بغداد را ترک کرد. مسئولان عراقی می‌گویند که قآنی با برخی رهبران گروه‌های سیاسی عراق، از جمله برهم صالح رئیس‌جمهوری این کشور و هادی العامری و عمار الحکیم دیدار و گفتگو کرد.

پس از کشته شدن سلیمانی، ایران برخی مواضع آمریکا در عراق را بمباران کرد و این موضوع سبب زخمی شدن چند سرباز آمریکایی شد، اما مرگ هیچ کدام را در پی نداشت. برخی مقامات عالی‌رتبه ایران گفته‌اند که عملیات انتقام مرگ سلیمانی ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید