چگونه مبتلایان کرونایی حس بویایی و چشایی خود را از دست می‌دهند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

از روزهای اول شیوع بیماری کرونا تا امروز متخصصان در باره این ویروس جدید، تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کردند به خصوص پس از آنکه این ویرورس جان هزاران نفر در مناطق مختلف جهان را گرفت و به بزرگترین چالش برای دنیای مدرن ما تبدیل شد. اگرچه تاکنون هیچ درمانی برای از بین بردن این بیماری یافت نشده است اما تقریباً هر روز مطالعات جدیدی از سوی متخصصان کشورهای مختلف جهان برای یافتن راه حلی که بتواند از انتشار این بیماری همه گیر جلوگیری کند، ارائه می‌شود.

«عارضه‌های غیرطبیعی بیماری»

محققان آمریکایی در دانشگاه پزشکی «هاروارد» در تحقیقات جدیدی به علائم و عوارض غیر طبیی جدیدی در باره ویروس «Covid 19» که در مبتلایان ظاهر می‌شود، پی‌بردند.

Advertisement

محققان می‌گویند یکی از علائم غیر طبیعی از دست دادن حس بویایی مبتلایان به این ویروس است که این زمانی اتفاق می افتد که ویروس به ریه فرد مبتلا سرایت کرده باشد.
متخصصان دانشکده آکادمی آمریکا در بخش گوش، حلق و بینی ، مانند همکارانشان در این رشته در انجمن متخصصان گوش، حلق و بینی بریتانیا بر این باورند که از دست دادن جزئی ار حس بویایی و چشایی در افراد از جمله علائم غیرقابل طبیعی COVID-19 است.

دانشگاه هاروارد
دانشگاه هاروارد

متخصصان آمریکایی تأکید کردند که افراد مبتلا به این ویروس به تدریج در حس بویایی و چشایی خود را از دست می دهند. آنها می‌گویند این پدیده‌ عجیب و غریب کرونا به تحقیقاتی بیشتر و مطالعات عمیق‌تری از آنچه تاکنون انجام گرفته است نیاز دارند.

با این حال سازمان بهداشت جهانی اعلام كرد كه هنوز قادر نیست که با اطمینان كامل تأیید كند، ظهور این علائم از بین رفتن حس بویایی و چشایی نشانه بارز وجود بیماری ویروس کرونا است.

با این حال بهداشت جهانی افزوده است : «چنین علائمی به طور همزمان در بسیاری از مبتلایان به کرونا مشاهده شده است برای مثال این علائم غیر طبیعی هنگام ابتلای «رودی جوبار» بسکتبالیست معروف آمریکایی آشکارا ظاهر شده بود».

رابطه پروتئین با ویروس کرونا چیست؟

مطالعاتی که دانشگاه هاروارد آمریکا در باره ژنوم موش‌ها، میمون‌ها و انسان‌ها انجام داد نشان داد كه سلول‌های خاصی در حفره بینی وجود دارد که پروتئین‌هایی را از مسیر ویروس مخفی می‌كنند و باعث می شود که ویروس شرایط لازم برای نفوذ به بدن و ورود به آن ایجاد می کند و با رفتن به داخل بدن سپس به سراغ ریه‌ها می رود و باعث عفونت آنها می‌شود.

به گفته دانشمندان دانشگاه هاروارد، آسیب رسیدن به این سلولها باعث شیوع COVID-19 می‌شود که علائم مرتبط با آن از دست دادن حس بویایی و احیانا چشایی خواهد شد.

دانشمندان همچنین بر این باورند که عفونت‌ سلولهای بافتی در بینی می تواند در گسترش کرونا در بدن نقش داشته باشد.

گفتنی است که طبق بیانیه سازمان بهداشت جهانی، کرونا تاکنون جان بیش از 35 هزار نفر در سراسر جهان را گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم