اتحادیه اروپا از تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان با طالبان استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا سه شنبه 31 مارش با نشر اعلامیه ای از ایجاد هیئت مذاکره کننده فراگیر حکومت افغانستان با طالبان استقبال کرد.

در این اعلامیه آمده، ایجاد این هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان یک گام مهم برای آغاز مذاکرات بین الافغانی و حل بحران سیاسی داخلی است.

Advertisement

در این اعلامیه تاکید شده که رهبران سیاسی افغانستان باید مشارکت مؤثر زنان، جوانان و قربانیان را در روند صلح در نظر بگیرند.

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان امروز سه شنبه در توییتی نوشت، اگر طالبان به صلح و آن توافق نامه‌ای که آنها امضا کرده اند متعهد اند، دیگر هیچ بهانه ای و هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن مذاکرات وجود ندارد. دولت افغانستان همه اقدامات مهم را برای صلح برداشته است.

قابل ذکر است که وزارت دولت در امور صلح افغانستان جمعه 27 مارس 2020 از تعیین هیأت 21 نفری دولت برای گفت‌وگو با گروه طالبان خبر داد.

براساس خبرنامه ای وزارت دولت در امور صلح افغانستان، این هیأت پس از «غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها، و اقشار تأثیرگذار جامعه» تعیین شده است. براساس این اعلامیه، محمدمعصوم استانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی رهبری این هیأت را به عهده دارد.

نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، شهلا فرید، شریفه زرمتی، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، فاطمه گیلانی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، خالد نور و امین احمدی اعضای این هیأت هستند.

اما گروه طالبان این هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را رد کرده می گوید، این هیئت همه شمول نیست و خلاف متن توافقنامه صلح میان امریکا و این گروه است.

در همین حال، وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و راهبردی یکشنبه 29 مارس در نشست خبری در کابل گفت، رهایی زندانیان طالبان مشروط به آغاز مذاکرات بین الافغانی است.

اما طالبان می گویند، براساس امضای توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعد از آن مذاکرات بین الافغانی شروع می شود. توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

در یک خبری دیگر، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کردند، باید حکومت همه شمول در افغانستان ایجاد شود.

وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای نوشت، مایک پمپئو و ینس استولتنبرگ دوشنبه 30 مارس تلفنی صحبت کردند و خواهان ایجاد حکومت همه شمول در افغانستان و حل تنش های سیاسی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم