پاریس خطاب به مسکو و پکن: استفاده تبلیغاتی از کمک‌ها کاری ناشایست است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرانسه روز یکشنبه 29 مارس 2020، از سرمایه گذاری چین و روسیه در موضوع کمک‌های خود درمبارزه با ویروس کرونا برای اهداف تبلیغاتی، آشکارا، ابراز نارضایتی نمود.

امیلی دو مونچالان، وزیر مشاوردر امور اروپائی فرانسه، گفت كه روسیه و چین نباید از كمك‌هایی كه در زمینه بحران بهداشتی ناشی از شیوع بیماری كووید 19 می‌دهند، در راستای اهداف تبلیغاتی، استفاده ابزاری كنند.

او همچنین در مصاحبه‌ای رادیویی اعلام کرد که «ازهمبستگی نمی‌توان در راستای تبلیغاتی، استفاده ابزاری کرد. گاهی اوقات فعالیت تبلیغاتی، نمایش تصاویر زیبا و استفاده از آنچه اتفاق می‌افتد، کاری ساده است. منظور من، اقدامات چین و روسیه می‌باشد.»

اقدامی ناشایست

افزون بر این، مونچلان خاطرنشان کرد: فرانسه هنگامی که چین، کانون این بیماری همه‌گیر شد، به این کشور کمک کرد. چین در پاره‌ای از مقاطع، به ما نیاز داشت و لذا ما 56 تن تجهیزات را ارسال کردیم.» (در اشاره به کمک‌های اروپا به چین)

او خاطر نشان نمود که نباید وارد روند «چرتکه انداختن» و «بهره برداری» شد، زیرا به بیان وی این کار، اقدامی « ناشایست» خواهد بود.

روسیه و چین در برهه‌های پیشین، ارسال کمک برای شماری از کشورها، به ویژه ایتالیا را اعلام کرده و رسانه‌های محلی آن‌ها، سر و صدای تبلیغاتی زیادی در این خصوص ایجاده کرده بودند.

شایان ذکر است، چین که مدت طولانی، رکورد دارآمار تلفات پاندمیک کرونا و مرگ و میر ناشی از آن بود، اخیراً وضعیت بهتری در مقایسه با آن مرحله دارد؛ به شکلی که ایتالیا و اسپانیا در حال حاضر از نقطه شمارمرگ و میر حاصل از ویروس کرونا، جایگزین چین شده اند. این در حالی است که روسیه در یکی از بر آوردها، بیش از 1500 مورد قطعی ابتلاء را ثبت کرده است.

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو، امروز یکشنبه 29 مارس، اعلام کرد که شیوع کورونا وارد مرحله جدیدی شد که مجموع موارد ابتلاء در مسکو از هزار نفر، فراتر رفته و بسیاری از ساکنان این شهر علی رغم إصرار مسئولان امر به ماندن در خانه ها، همچنان درخارج از خانه، تردد دارند.

چین و روسیه متهم هستند که به دنبال استفاده از کمک‌های خود به ویژه به کشورهای اروپایی در راستای استفاده تبلیغاتی به نفع رژیم‌های خود هستند.

پکن در 12 مارس جاری، اقدام به ارسال 9 کارشناس چینی در زمینه کووید 19 و چندین تن کمک های بهداشتی به ایتالیا نمود
روسیه نیز به نوبه خود از اعزام کارشناسان خود در موضوع ویروس کرونا به ایتالیا، استفاده کرده و انتقاداتی را متوجه اروپا نمود که این کار از نگاه مخالفان روسیه، نوعی استفاده از «قدرت نرم» در راستای گمراه سازی افکار عمومی است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید