وزیر راه ایران: کرونا بازخوانی جعبه‌‌سیاه هواپیمای اوکراینی را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزیر راه و شهرسازی ایران روز یک‌شنبه 29 مارس 2020 از توقف کار بازخوانی جعبه‌سیاه هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران به دلیل بروز پدیده کرونا خبر داد.

به گزارش «خبرگزاری تسنیم»، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباره بازخوانی جعبه‌سیاه هواپیمای اوکراینی گفت: «جعبه‌سیاه هواپیما دو حافظه است. حافظه اول برای گفت‌وگوهای ابتدایی خلبان با برج مراقب است و حافظه دوم درباره دستوراتی است که به خلبان داده می شود که درون این جعبه سیاه ذخیره می شود. به این دو حافظه جعبه‌سیاه گفته می شود.»

او ادامه داد: «تمام شرکت‌هایی که هواپیمایشان دچارسانحه است، از کمپانی نرم افزاری به آن‌ها داده می‌شود که درون آن دیتا وجود دارد. برای هواپیمایی که در ایران پرواز می‌کنند نرم افزار را داریم. اما هیچ شرکتی این هواپیما اوکراینی را در ایران پرواز نمی‌دهد جز خود اوکراینی ها. به همین دلیل ما نرم افراز بازخوانی را نداریم.»

اسلامی گفت: «نرم افزار تنها چند آیتم را برداشت می‌کرد و ما تلاش می کردیم که آن را بگیریم. یکی از مسائلی که وجود دارد این است که جعبه‌سیاه در سانحه دچار آسیب و یک بخش اصلی آن شکسته شده است. اگر کارخانه بوئینگ در آن مشارکت نکند ممکن بود دیتا از بین رود. به همین دلیل ریسک خواندن این دیتا بازیابی فیزیک جعبه‌سیاه بود.»

او در ادامه افزود: «با بوئینگ و فرانسه و اوکراینی مکاتبه کردیم، هم فرانسه و هم اوکراینی‌ها اعلام آمادگی کردند. اوکراینی‌ها اخیراً‌ اعلام کردند که آمادگی بازخوانی جعبه‌سیاه را دارند و در حال حاضر در حال مذاکره هستند به محض اینکه شرایط آماده شود ما هم مشکلی نداریم.»

وزیرراه و شهرسازی در پاسخ به اینکه چرا کشورهای دیگر اصرار دارند که جعبه‌سیاه به خارج از کشور بیرون برود مدعی شد: «خیلی مسئله پیچیده ای نیست. عمدتاً‌ آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که از هر حادثه‌ای یک اتفاق تروریستی درست کنند و دشمنی کنند. اما کمیته بررسی سانحه در حال بررسی است. اوکراین و شرکت سازنده جز لاینفک بررسی سانحه هستند و به محض اینکه شرایط آماده شد بازخوانی جعبه‌سیاه آغاز می شود. درحال حاضر بررسی میدانی، انجام آزمایش‌های قطعات تا این لحظه پشت سر گذاشته است و کرونا کار را متوقف کرده است. بعد از این وضعیت این را دنبال می‌کنیم.»

پیشتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه 15 فوریه 2020 در گفت‌وگو با شبکه خبری «NBC» درباره سانحه سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گفت که ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست و تهران جعبه سیاه را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهد داد.

گفتنی است فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران روز شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است. در حالی که تا کمتر از 24 ساعت پیش کلیه مسئولان سیاسی و نظامی و مسئولان هواپیمایی ایران، فرضیه برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی را قویا نفی کرده، کار را به حدود تمسخر و تهدید خبرنگاران و متهم‌سازی آنها به خدمت به منافع آمریکا و شرکت در بازی روانی علیه نظام ولایت‌‍فقیه رساندند، به ناگهان چرخش 180 درجه‌ای موضع مقامات مسئول در بالاترین سطوح در خصوص این سانحه مشاهده شد و از روز صبح 11 ژانویه، رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی اعترافات ستاد مشترک ارتش و به دنبال آن حسن روحانی رئیس جمهوری و لحظاتی قبل امیر علی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران را پوشش می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید