.
.
.

شورش و درگیری میان زندانیان و نیروهای امنیتی در زندان همدان

پنجمین شورش در زندان‌های ایران طی ده روز گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران شامگاه شنبه ۲۸ مارس از آغاز شورشی دیگر این بار در زندان «الوند» واقع استان همدان خبر دادند.

منابع محلی همدان با تایید این خبر به رسانه‌ها گفتتد که زندانیان به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا دست به اعتراض زده و شماری از این زندانیان فرار کرده‌اند. پس از زندان‌ پارسیلون خرم‌آباد و زندان الیگودرز در استان همدان، زندان تبریز در آذربایجان‌شرقی، و زندان سقز در استان کردستان، اعتراض زندانیان در زندان همدان پنجمین شورش در زندان‌های ایران طی کمتر از دو هفته گذشته است؛ اعتراض‌هایی که دلیل آن گسترش شیوع ویروس کرونا به زندان‌ها عنوان شده است.

خبرگزاری ایرنا اما نوشته است: «تاکنون اطلاعاتی در زمینه فرار زندانیان به دست نیامده و موضوع از سوی نهادهای ذی‌ربط در حال پیگیری و بررسی است و شرایط زندان همدان تحت کنترل گزارش شده است.»

روز جمعه ۲۷ مارس نیز ۸۰ زندانی پس از شورش در زندان سقز در استان کردستان فرار کردند که این چهارمین شورش در زندان های ایران ظرف دو هفته اخیر، ناشی از نگرانی زندانیان از انتشار کرونا بعد از مرگ بسیاری از آنها در اثر ابتلاء به کووید 19 بود.

گفتنی است قوه قضائیه ایران از بیم انتشار کرونا در زندان ها، مجوز خروج 85 هزار زندانی از مجموع 280 زندانی در زندان های ایران را داده است، اما اکثر زندانیان سیاسی را برغم نداهای مکرر سازمان های حقوق بشر و فعالان حقوق بشری، از این آزادی، استثنا کرده است.

پاین اعتراضات و درگیری ها در زندان های ایران در حالی صورت می گیرد که حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز گذشته ( شنبه ۲۸ مارس) گفت: «اگر چه گرفتار کرونا شده‌ایم اما یک وحدت و برادری و مهربانی و اتحاد و سراسر جامعه ما را فرا گرفته است. کمتر افرادی هستند دنبال ایراد گیر و مچ گیری باشند اکثریت قاطع همه مردم و جوانان و اهالی رسانه و قلم دنبال کمک به همدیگر هستند و این یاری به خوبی در حال انجام است.»

سازمان عفو بین الملل پنج شنبه 26 مارس، در نامه ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، یاد آور شد که مسئولان امر با توجه به نگرانی ها در ارتباط با انتشار ویروس کرونا در زندان های ایران، باید اقدام به « آزادسازی فوری و بی قید وشرط» صدها تن از زندانیان «ازادی بیان» نماید.
در این نامه آمده است: «مسئولان امر باید تدابیر لازم در راستای حفظ سلامت تمامی زندانیان را به مورد اجرا گذاشته و بلافاصله اقدام به آزاد کردن زندانیان و همه کسانی کنند که چه بسا در معرض ابتلاء به بیماری های شدید یا مرگ قرار دارند.

سازمان عفو بین الملل تاکید کرد که در جریان اقدامات مسئولان امر ایران برای آزاد سازی شماری از زندانیان به دلیل نگرانی از انشار کرونا، قرار دارد اما نسبت به ادامه زندانی بودن صدها تن از کسانی که بخاطر اعمال حق انسانی خود در آزادی بیان، به زندان افتاده اند، از جمله مدافعان حقوق بشر، تظاهر کنندگان مسالمت جوو دیگر زندانیان، نگران است که صرفا «به دلیل بیان مسالمیت آمیز حقوق خود در آزادی بیان و ایجاد انجمن ها یا تشکیل تجمع ها، به زندان افتاده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم