سفارت افغانستان در تهران: 50 افغان بر اثر ویروس کرونا در ایران جان باخته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابراهیم حجازی نماینده وزارت امور مهاجرین در سفارت افغانستان در تهران یکشنبه 29 مارس 2020 اعلام کرد، آمار کلی این سفارت نشان می‌دهد که 50 مهاجر افغان بر اثر ویروس کرونا در ایران جان باخته و حدود 100 مهاجر دیگر افغان به این ویروس مبتلا شده اند.

ابراهیم حجازی در گفتگو با خبرگزاری «صدای افغان» گفت، بیشتر مبتلایان و قربانیان مهاجر افغان به ویروس کرونا ساکن ولایت (استان) قم ایران هستند.

در همین حال، ریاست مهاجرین ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرد، ایران مرزش را به مهاجرین افغان که قصد ورود به آن کشور را داشته باشند بسته کرده، اما به روی افغان‌های که از ایران بازگشت می‌کنند باز است.

هم چنان سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده که از اول ماه فوریه تا ماه مارس امسال نزدیک به 200 هزار مهاجر افغان از ایران بازگشته کرده‌اند.

از سوی دیگر، وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرده که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به 120 نفر رسیده که دو دیپلمات خارجی و چهار سرباز ناتو نیز شامل‌اند.

این وزارت امروز یکشنبه سومین آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ایجاد کرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان با افتتاح این آزمایشگاه گفت: «اگر مردم تدابیر وقایوی را جدی نگیرند احتمال مصابیت 25 میلیون تن به این ویروس در افغانستان وجود دارد».

فیروز از مردم خواست: «از گشت و گذار در بیرون از منزل، دست دادن، روبوسی و بغل کشی خودداری نموده و روزانه بیش از 30 بار دست‌های شان را با صابون و مایع ضد عفونی کننده بشویند».

وی تاکید کرد، ممکن است که افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا به 100 میلیون دالر نیاز پیدا کند در صورت که کشور در حال حاضر 15 میلیون دالر در اختیار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید