حکومت افغانستان: رهایی زندانیان طالبان مشروط به آغاز مذاکرات بین الافغانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و راهبردی یکشنبه 29 مارس در نشست خبری در کابل گفت، رهایی زندانیان طالبان مشروط به آغاز مذاکرات بین الافغانی است.

به گزارش «شبکه یک افغانستان» وحید عمر اضافه کرد: «ما هرگز نگفته ایم که تیم مذاکره کننده طالبان چگونه باید باشد، ما از آنها می خواهیم که بهانه نگیرند».

وی تاکید کرد، گروه طالبان عمداً با اعتراض به تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان، برای آغاز مذاکرات بین الافغانی موانع ایجاد می کند.

از سوی دیگر، وزارت دولت در امور صلح افغانستان جمعه 27 مارس 2020 از تعیین هیأت 21 نفری دولت برای گفت‌وگو با گروه طالبان خبر داد.

براساس خبرنامه ای وزارت دولت در امور صلح افغانستان، این هیأت پس از «غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها، و اقشار تأثیرگذار جامعه» تعیین شده است. براساس این اعلامیه، محمدمعصوم استانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی رهبری این هیأت را به عهده دارد.

نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، شهلا فرید، شریفه زرمتی، عبدالهادی ارغندیوال، محمدرسول طالب، حبیبه سرابی، فاطمه گیلانی، غیرت بهیر، محمدحفیظ منصور، غلام‌فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم‌الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، خالد نور و امین احمدی اعضای این هیأت هستند.

اما گروه طالبان این هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را رد کرده می گوید، این هیئت همه شمول نیست و خلاف متن توافقنامه صلح میان امریکا و این گروه است.

قابل ذکر است که طالبان می گویند، براساس امضای توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعد از آن مذاکرات بین الافغانی شروع می شود. توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size