نیویورک تایمز: تدوین طرح آمریکا برای نابودی حزب‌الله عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس از ادامه حملات راکتی علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سفارت این کشور در بغداد، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی خبر داده که با وجود دستور پنتاگون برای تهیه طرح نظامی نابودی کتائب حز‌ب‌الله، گروه‌ شبه‌نظامی شیعه عراق مورد حمایت ایران، یکی از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا ضمن تاکید بر موانع لجستیکی این طرح نسبت به احتمال درگیری نظامی گسترده با ایران هشدار داده است.

نیویورک تایمز، روز جمعه 27 مارس، به نقل از چند مقام دولتی و نظامی گزارش کرد در جریان جلسه روز 19 مارس در کاخ سفید، دونالد ترامپ مجوزی برای اجرای چنین عملیاتی صادر نکرده اما به پنتاگون اجازه داده به تهیه نقشه نظامی برای چنین عملیاتی ادامه دهد.

آن طور که این روزنامه آمریکایی نوشته رابرت پی رایت، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق پس از دریافت دستوری برای تهیه نقشه چنین عملیاتی در نامه‌ای که هفته گذشته به واشنگتن فرستاده هشدار داده که چنین طرحی ممکن است به جنگ تمام عیار با ایران بینجامد و همچنین به لحاظ لجستیکی، آمریکا باید چند هزار سرباز دیگر را تنها به همین منظور به عراق اعزام کند.

علاوه بر این ژنرال وایت گوشزد کرده که چنین عملیاتی در تناقض با ماموریت نیروهای آمریکایی باقی مانده در عراق است که نابودی کامل داعش و آموزش نیروهای عراقی را مد نظر دارند

واکنش تند پمپئو و مواضع آرام اسپر و میلی

نیویورک تایمز پیش‌تر هم گزارش کرده بود در حالی که مایک پومپئو، وزیر خارجه و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید (که جایگزین جان بولتون شده) پس از حملات جدید به نیروهای آمریکایی در عراق که به کشته شدن از جمله دو نظامی این کشور هم ختم شد، از واکنش تند و خصمانه علیه ایران و گروه‌های مورد حمایت آن در عراق حمایت می‌کنند اما در برابر کسانی چون مارک اسپر، وزیرر دفاع و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکایی نسبت به احتمال جنگ با ایران و همچنین مخالفت بغداد با چنین اقداماتی ابراز نگرانی کرده‌اند.

با وجود این، نیویورک تایمز نوشته مارک اسپر، وزیر دفاع، دستور تهیه نقشه و برنامه‌ریزی برای چنین عملیاتی را صادر کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از منابع خود نوشته که نامه ژنرال رایت در مخالفت با دستور پنتاگون نشان از اختلاف جدی در داخل کابینه آقای ترامپ بر سر این موضوع دارد.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به استعلام نیویورک تایمز گفته «در ماموریت اصلی نیروهای آمریکایی در عراق که نابودی کامل داعش است تغییری به وجود نیامده» اما تاکید کرده که پنتاگون درباره مباحثات داخلی و فرضیه‌هایی که جنبه جدی و عملیاتی به خود نگرفته‌اند اظهارنظر نمی کند.

هدف قرار دادن شبه‌نظامیانی بجز کتائب حزب‌الله

این در حالی است که بسیاری از مسئولان آمریکایی بر این باورند که نیاز فزاینده‌ای برای برنامه‌ریزی گزینه‌های هجومی علیه کتائب حزب‌الله عراق و چه بسا دیگر گروه‌های شبه‌نظامی وجود دارد که احتمال افزایش حملات آنها علیه نیروهای آمریکائی مستقر در پایگاه‌های عراق بعد از تعطیللات نوروزی می‌رود.

به نوشته نیویورک تایمز، سازمان سیا فاش ساخت که دلایل فراوانی مبنی بر تدارک حملات گسترده علیه قوای شبه‌نظامی عراقی درعراق، مطابق گفته‌های یک مقام بلند پایه نظامی آمریکا، در دست می‌باشد که در جریان برخی از طرح‌های فوق‌العاده آماده اجرا درعراق، قرار دارد.

بر اساس گزارش این روزنامه، به نقل از مسئولان امریکایی در ارتش و نیروهای اطلاعاتی آمریکا، به احتمال زیاد اهداف مستقیم پنتاگون در این حملات، فرماندهی مرکزی کتائب حزب‌الله، پایگاه‌ها و زاغه‌های اسلحه آن در کنار انبارهای بزرگ موشک‌های برد کوتاه خواهد بود که در زرادخانه موشکی پنهان این گروه انبار شده که از ایران ظرف چند ماه گذشته دریافت کرده است.

هدف‌هایی در پهنه گسترده عراق و سوریه

از دید نیویورک تایمز، طرح فراگیر آمریکا می‌تواند هدف قرار دادن شبه‌نظامیان در پهنه گسترده خاک عراق و سوریه را در بانک اهداف خود، منظور کرده باشد و ضربه‌زدن به دیگر شبه‌نظامیان عراقی هم‌پیمان با حزب‌الله عراق نیز چندان دور از انتظار نیست.

گفتنی است که پنتاگون در راستای تحکیم حضور نیروهایش در خاورمیانه، اقدام به ارسال سکوهای پرتاب سامانه موشکی پاتریوت و همچنین بمب افکن‌های استراتژیک بی 52 و شماری از شناور‌های رزمی نظیر ناوهای هواپیمابر در کنار پهبادهای «ریپر» و پرسنل لجستیکی و پشتیبانی، کرده است.

به گفته یک مقام بلندپایه نظامی، « فرماندهان دست‌اندر کار، بسرعت سرگرم ارسال شمار فزونتری از سکوهای سامانه پدافند موشکی پاتریوت و دیگر سیستم‌های دفاعی و هجومی به عراق هستند» و انتشار این تجهیزات ممکن است یک تا دو هفته زمان ببرد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته پیش‌بینی کرده بود که آمریکا، مبادرت به پاسخگوئی به حملات راکتی شبه‌نظامیان عراق خواهد کرد اما هیچ توضیح اضافی در این خصوص نداد. وی در مصاحبه‌‌ای مطبوعاتی گفته بود: «نمی‌شود که آمریکائی‌ها کشته یا زخمی کنید و بعد فلنگ را ببندید...ما در زمان و مکان و با شیوه که خودمان برمی‌گزینیم، پاسخ خواهیم داد....و از آنها حساب خواهیم کشید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید