یوناما بار دیگر از تمام گروه‌های درگیر درافغانستان خواست تا خشونت‌ها را کاهش دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل افغانستان روز پنجشنبه 26 مارس از تمام گروه‌ها خواست که سطح خشونت‌ها را بیشتر کاهش دهند و اقدامات عملی را برای محافظت از افراد غیرنظامی روی دست گیرند و برای آتش بس و راه حل سیاسی پایدار کار نمایند.

یوناما با نشر اعلامیه‌ای نوشت، بهترین راه برای محافظت افراد غیرنظامی از درگیری و بحران در حال رشد بهداشتی، متوقف کردن جنگ به طور کلی است.

در اعلامیه ای یوناما آمده: «کاهش خشونت که منجر به آتش بس شود موجب نجات زندگی انسان ها می شود، زمینه مساعدتری را به طرف های درگیر برای آغاز مذاکرات صلح بین الافغانی فراهم می کند و مقدمات بهتری برای مقابله با بحران رو به رشد صحی ناشی از 19-COVID را ممکن می سازد».

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است: «خشم ویروس نشان دهنده حماقت جنگ است. به همین دلیل امروز من خواهان آتش بس فوری جهانی در تمامی گوشه و کنار جهان هستم ... به بیماری جنگ پایان داده و با بیماری که دنیای ما را ویران می کند، مبارزه کنید. این کار با متوقف کردن جنگ ها در همه جا آغاز می شود. همین اکنون".

براساس این اعلامیه، سازمان ملل متحد آماده پشتیبانی از یک پروسه فراگیر تحت رهبری افغان ها است که در برگیرنده زنان، اقلیت ها و جوانان باشد، از حقوق بشر همه شهروندان حمایت کند و به صلح پایدار در افغانستان منجر شود.

یوناما تاکید کرده که تلفات افراد غیرنظامی به شمول زنان و کودکان در افغانستان بسیار نگران کننده است و بخش قابل توجهی از این تلفات افراد غیرنظامی توسط عناصر ضد دولت صورت گرفته است.

قابل ذکر است که این اعلامیه ای یوناما در شرایطی نشر شده که مهاجمان انتحاری وابسته به گروه داعش بامداد چهارشنبه 25 مارس به عبادتگاه سیک ها در شهر کابل حمله کردند که براساس گفته وزارت امور داخله افغانستان، در این حمله 25 غیرنظامی کشته و هشت غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید