در پی شیوع کرونا: درخواست روحانی از رهبری برای برداشت از صندوق توسعه‌ ملی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرد که به رهبری درباره برداشت از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا نامه نوشته است.

سال گذشته، رهبر جمهوری اسلامی، ابتدا با درخواست رئیس جمهوری ایران، برای برداشت از صندوق توسعه ملی جهت کمک به سیل‌زدگان مخالفت کرد. علی خامنه‌ای در پاسخ به این درخواست، در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشت که برای امدادرسانی به سیل‌زدگان از منابع مالی دیگر استفاده کند. اما چندی بعد به این درخواست پاسخ مثبت داد و با برداشت دولت از محل‌های قانونی موجود، برای انجام سریع اقدامات لازم موافقت کرد.

Advertisement

امروز نیز روحانی بار دیگر خواستار برداشت از این صندوق شد. خبرگزاری تسنیم، پنج‌شنبه 26 مارس 2020، گزارش داد حسن روحانی، در نشست کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا از ضرروت استفاده از صندوق بیمه بیکاری معادل «پنج هزار میلیارد تومان» خبر داد.

او هدف از اختصاص این رقم به صندوق بیمه بیکاری را «تامین هزینه‌های بیمه برای سه ماه پیش رو» دانست و گفت: «حدود پنج هزار میلیارد تومان برای تامین بیمه بیکاری در سه ماه پیش رو در نظر گرفته‌ایم. بخش بهداشت و درمان کشور هم به بودجه بیشتری نیاز دارد که مجموع آن به همراه رقمی که برای بیمه بیکاری نیاز داریم، مبلغی حدود یک میلیارد دلار است».

به گفته او، به همین منظور نامه‌ای به رهبری نوشته و درخواست داده تا این مبلغ که معادل یک میلیارد دلار است را از صندوق توسعه ملی، برداشت کند تا برای تجهیز بیمارستان‌ها و تامین هزینه بهداشت و درمان اختصاص یابد.

گفتنی است، بر اساس قوانین برنامه سوم و چهارم توسعه در ایران، دولت در صورتی مجاز به برداشت از این حساب است که درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به ارقام پیش‌بینی شده کاهش پیدا کند. همچنین برداشت از حساب ذخیره ارزی برای تأمین کسری ناشی از عواید غیرنفتی بودجه عمومی ممنوع است.

خبرگزاری تسنیم، 3 مارس گزارش داد که کمیسیون تلفیق مجلس ایران درباره لایحه بودجه 99 با توجه به مجوزهای صادر شده برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، مقرر شد مبلغ 2.795 میلیارد یورو از این صندوق در سال آینده برداشت شود.

براساس این گزارش، به دولت اجازه داده می‌شود مبلغ سه میلیارد و چهارصد و بیست و پنج میلیون یورو از منابع سال 1399 صندوق توسعه ملی را به ‌صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت برداشت کرده و منابع مذکور را به مصرف برساند.

بعد از اخذ مجوزهای لازم از رهبر جمهوری اسلامی، درباره برداشت از صندوق توسعه ملی، بودجه 99 با تغییراتی در میزان برداشت از صندوق توسعه ملی و موارد مصرف آن به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسید.

بر همین اساس به دولت اجازه داده می‌شود مبلغ دو میلیارد و هفتصد و نود و پنج میلیون (2.795.000.000) یورو از منابع سال 1399 صندوق توسعه ملی را به ‌صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت برداشت کرده و منابع مذکور را با رعایت شرایطی به مصرف برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم