تا پنج روز دیگر 100 زندانی طالبان به گونه مشروط آزاد خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان پنج شنبه 26 مارس در توییتی نوشت، به تعداد 100 تن از زندانیان طالبان تا تاریخ 31 مارس امسال به گونه مشروط آزاد خواهند شد.

جاوید فیصل در ادامه نوشت، بعد از سایر بحث‌ها، در مطابق با فرمان ریس جمهوری محمد اشرف‌غنی و با در نظرداشت سن زندانیان، وضعیت صحی و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر وایروس کرونا الی تاریخ 31 مارس به تعداد صد تن از زندانیان بخاطر همدردی بشری و بعد از گرفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان از برگشت نکردن دوباره‌شان به میدان‌های جنگ رها خواهند شد.

در همین حال، دفتر دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، گروه اول تماس صلح دولت افغانستان از طریق «ویدئو کنفرانس» با طالبان روی نخستین اقدامات تخنیکی رهایی زندانیان بحث کردند.

در این خبرنامه آمده، قرار است در روز‌های آینده یک تیم طالبان با حکومت افغانستان دیدار روبرو داشته باشد و در مورد رهایی زندانیان گفتگو کنند.

از سوی دیگر، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی نوشت، روز چهارشنبه 25 مارس میان تیم تخنیکی طالبان و دولت افغانستان در مورد رهایی زندانیان «کنفرانس ویدئویی» برگزار شد که چهار ساعت دوام کرد و در مورد پروسه رهایی زندانیان گفتگوی مفصل صورت گرفت.

شاهین نوشت: « در این نشست فیصله شد که پروسه رهایی زندانیان به تاریخ 31 مارچ عملا آغاز و امارت اسلامی برای تصدیق زندانیان خود یک هیئت تخنیکی را به زندان بگرام اعزام می‌نماید تا مطابق لیست داده شده در شناخت، تائید و رهایی زندانیان کمک نماید».

نمایندگان طالبان می گویند، براساس امضای توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند. این توافقنامه صلح به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید