وزارت بهداشت ایران: منشاء کرونا در قم «دانشجویان چینی» بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی‌رضا رئیسی معاون وزیر بهداشت ایران، گفت که سرنخ‌هایی دربارهٔ منشأ کرونا در ایران پیدا شده و در این رابطه به حضور «کارگران و طلاب چینی» در قم اشاره کرد.

به گزراش «خبرگزاری ایسنا» معاون وزیر بهداشت ایران، روز چهارشنبه 25 مارس 2020 در جریان یک ویدیوکنفرانس تصریح کرد: «از روزی که اولین مورد بیماری را در قم پیدا کردیم، تیم اپیدمیولوژی قوی مطالعات‌شان را در این زمینه شروع کرد. بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحا و مشخصا در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند.»

رئیسی در ادامه با اشاره به منشاء اصلی انتشار این ویروس در قم افزود: «تعدادی کارگر چینی در بهمن ماه رفت و آمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند.»

اگر چه رئیسی توضیحی در مورد ماهیت این دانشجویان نداد، اما پیشتر برخی از مقامات ایرانی تصریح کرده بودند كه صدها نفر از دانشجویان مسلمان چینی که در «دانشگاه بین‌المللی جامعه‌ المصطفی» در قم در حال تحصیل هستند که گویا منشاء انتشار ویروس کرونا در ایران بودند.

در همین رابطه عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز جمعه 13 مارس 2020 با انتشار ویدیوی در کانال تلگرامی خود تحت عنوان «ورود و شیوع ویروس کرونا در ایران را آسیب‌شناسی کنیم» گفت: «ویروس کرونا از وسیله رفت و آمد طلاب چینی که در جامعه‌المصطفی تحصیل می‌کند، به قم منتقل شده است.»

مطابق لایحه بودجه سال 1399، مجموع بودجه نهادهای موازی و مراکز مذهبی و تبلیغاتی در سال آینده خورشیدی به بیش از 5 هزار و 105 میلیارد تومان می‌رسد.

«جامعه المصطفی العالمیه» نیز که مسئولیت تربیت طلاب خارجی و تبلیغ مذهب شیعه در خارج از ایران را بر عهده دارد، از رشد 53 درصدی بودجه برخوردار خواهد شد و بودجه‌ای بالغ بر 308 میلیارد تومان خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size