دومین مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان ثبت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان چهارشنبه 25 مارس تایید کرد، دومین بیمار کوید 19 در ولایت هرات در غرب کشور جان باخت.

به گزارش منابع خبری، این وزارت اضافه کرد، فرد فوت شده یک خانم 45 ساله است که در شفاخانه کوید 19 در شیدایی ولایت هرات بستر بود و سابقه سفر به ایران را نداشت.

وزارت بهداشت افغانستان روز گذشته نیز گفته بود که اولین مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در ولایت بلخ در شمال کشور ثبت شد.

براساس معلومات این وزارت، تا کنون 74 مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده که تنها 53 مورد آن مربوط به ولایت هرات است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه(بهداشت) افغانستان سه شنبه 24 مارس در نشست خبری در کابل گفت، وضعیت ولایت هرات در غرب افغانستان جدی است و باید «قیود روزگردی» در این ولایت اجرا شود.

در همین حال، مقام های ولایت هرات اعلام کردند، سر از امروز چهارشنبه «قیود روزگردی» در این ولایت اجرا شده است. ولایت هرات هم مرز با ایران یکی از آسیب پذیرترین ولایت های افغانستان در بخش شیوع ویروس کرونا است.

از سوی دیگر، فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان گفته است، براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، احتمال دارد که 16 میلیون جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند و 110 هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان دهند.

فیروز ادامه داد، براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، ممکن است از 16 میلیون جمعیت افغانستان مبتلا به کرونا، هشت میلیون آن علایم کرونا داشته باشند و از این میان 700 هزار نفر آن نیاز دارند به شفاخانه ها مراجعه کنند.

وی علاوه کرد، براساس این پیش بینی، احتمال دارد که 210 هزار نفر که به شفاخانه ها مراجعه خواهند کرد به مراقبت های جدی نیاز خواهند داشت.

وزیر بهداشت افغانستان تاکید کرد، این آمار و پیش بینی سازمان جهانی بهداشت یک احتمال است، «اگر ویروس کرونا را جدی بگیریم، متحد باشیم، باهم علیه کرونا مبارزه کنیم به توصیه های بهداشتی توجه جدی کنیم» این مدل پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان اتفاق نخواهد افتاد.

فیروز هشدار داد، اگر مردم و سایر نهادهای دولتی، خصوصی و بین المللی با وزارت بهداشت افغانستان همکاری نکنند به توصیه های بهداشتی توجه نشود، این مدل پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان اتفاق خواهد افتاد و این پیش بینی یک رقم «تکان دهنده و هشدار دهنده» است و باید جدی گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید