ایران: تصادفات رانندگی هر 80 دقیقه جان یک نفر را می‌گیرد

رئیس‌پلیس راهور ایران: هر سه دقیقه بر اثر تصادفات یک نفر مصدوم می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس‌پلیس راهور ایران اعلام کرد که هر 80 دقیقه یک نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهد و هر سه دقیقه نیز یک نفر مصدوم می‌شود.

نبود ایمنی کافی در جاده‌ها و کیفیت پایین برخی خودروهای پرکاربرد ساخت ایران مانند «پراید» از عواملی است که همواره باعث شده تصادفات جاده‌ای در این کشور، رقم بالایی داشته باشد. امسال نیز همزمان با تعطیلات نوروزی اگرچه گسترش بیماری کرونا سبب کاهش مسافرت‌ها شد اما تصادفات رانندگی همچنان قربانی می‌گیرد.

باشگاه خبرنگاران جوان چهارشنبه 25 مارس 2020، به نقل از محمدباقر سلیمی گزارش داد ترددهای بین‌شهری و جاده‌ای در مسافرت‌های نوروزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان 73 درصد کاهش داشته است.

به گفته او، تردد در معابر شهری به‌ صورت میانگین کاهشی 45 درصدی داشته است.

این مقام پلیس راهور خاطرنشان کرد: «همچنان در معابر شهری حدود 30 تا 35 درصد و در معابر جاده‌ای 10 تا 15 درصد ترددهای غیرضروری وجود دارد».

سلیمی افزود: «نقطه نگران‌کننده این است که همچنان در همین بازه طرح نوروزی در هر 50 ثانیه یک تصادف روی می‌دهد، هر سه دقیقه یک نفر از هموطنان بر اثر سوانح رانندگی مجروح می‌شود و هر 80 دقیقه نیز یک نفر از هموطنان جان خود را در این تصادفات از دست می‌دهد».

او از مصدومیت حدود دو هزار و 800 نفر در تصادفات نوروزی خبر داد و افزود: «بخش اعظمی از امکانات درمانی که می‌تواند آماده خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا باشد، درگیر رسیدگی به مصدومان سوانح رانندگی می‌شود».

رئیس‌پلیس راهور ایران، «خلوتی معابر» را موجب ایجاد «جذابیت» برای افزایش سرعت و پیش آمدن حوادث رانندگی عنوان کرد.

یکی از دلایل مهمی که باعث کاهش مسافرت‌های نوروزی ایرانیان در فروردین 1399 شده، شیوع بیماری کرونا است، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز از کاهش 51 درصدی سفرهای نوروزی خبر داد و گفت: «به ‌دلیل شیوع کرونا مردم 300 هزار بلیت قطار و 200 هزار بلیت هواپیما را کنسل کردند».

در ایران همواره آمار تصادفات رانندگی به خصوص در تعطیلات نوروزی که تعداد مسافرت‌ها افزایش چشمگیری پیدا می‌کند، بالا بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، کارشناسان حمل و نقل معتقدند که 80 درصد از علل تصادفات جاده‌ای به عامل انسانی و بقیه به عوامل دیگری مانند وسیله نقلیه، وضعیت جاده و اعمال قانون مربوط می‌شود.

از سوی دیگر، دبیر کل جامعه مهندسین ترافیک ایران در گفت‌وگو با رسانه‌ها، ناایمنی خودروها و جاده‌ها را از عوامل افزایش تلفات جاده‌ای به ویژه در تعطیلات نوروزی در این کشور دانست و گفت «برای کاهش تصادفات عملا کار خاصی انجام نشده است».

تقی مهری، رئیس‌پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) ایران سال گذشته از افزایش 3 درصدی تلفات جاده‌ای در هفته دوم سفرهای نوروزی در این کشور خبر داد و گفت تنها در روز 10 فروردین 1398، تعداد جان‌باختگان در جاده‌های ایران 37 نفر بود.

همچنین مهدی ریاضی، دبیرکل جامعه مهندسین ترافیک و حمل و نقل ایران در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که سالانه 16 هزار نفر در تصادفات جان می‌بازند و عوامل متعددی از جمله «ناایمنی خودروها و جاده‌ها» را در بالا بودن تلفات جاده‌ای دخیل دانست.

او درباره بالا بودن میزان تصادفات در ایران گفت: «یکی از علل تصادفات، جاده‌ها هستند که اصلا بهبودی نداشته‌اند و کار خاصی در این زمینه صورت نگرفته است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید