آلمان یک جاسوس ایران را به جرم خیانت به شش سال و 10 ماه زندان محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی رسانه‌های آلمانی گزارش دادند، دادگاه آلمان سه‌شنبه 24 مارس 2020 یک جاسوس ایران را به جرم خیانت به شش سال و 10 ماه زندان محکوم کرد.

دادگاه شهر «کوبلنس» آلمان اعلام کرد، عبدال . اس شهروند آلمانی افغان تبار به جرم خیانت به دلیل فروش اسرار دولتی به سازمان استخبارات ایران به شش سال و 10 ماه زندان و آسیه همسرش به جرم کمک و همدستی با وی به 10 ماه زندان تعلیقی محکوم شده‌اند.

دادگاه گفته این حکم قطعی نیست، اگر مجرمین اعتراض داشته باشند، می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند.

براساس گزارش رسانه‌های آلمانی، عبدال . اس 51 سال سن دارد به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی در ارتش آلمان کار کرده است و وی در ماه ژانویه 2019 دستگیر شد.

عبدال . اس در ازای دریافت 34 هزار و 500 یورو اسرار نظامی از جمله نقشه موقعیت مکانی استقرار نیروهای‌های ارتش آلمان را در اختیار استخبارات ایران قرار داده است.

هرچند ارتکاب جرم خیانت در آلمان به صورت معمول با دست کم 15 سال حبس مجازات می‌شود اما قضات مسئول رسیدگی به این پرونده به توجه به اینکه متهمان به جرم خود اعتراف کرده و سابقه محکومیت پیشین نیز نداشته‌اند در مجازات آنها تخفیف قائل شده‌اند.

از سوی دیگر، روزنامه «سود دویچه» قبل از این اسم این شخص را «عبدالحمید» گزارش داده بود، گفته بود، اولین نشانه‌ها درباره رد و بدل شدن اطلاعات میان او و نهادهای اطلاعاتی ایران در سال 2017 بروز کرد. پس از آن نهادهای اطلاعاتی آلمان او را زیر نظر گرفتند. او پیش از دستگیری به دستور دادستانی در 6 دسامبر 2018، برای مدت زمان زیادی زیر نظر و تحت مراقبت سازمان اطلاعات آلمان قرار داشت. او 15 ژانویه 2019 در دادگاه فدرال آلمان دفاعیات خود را مطرح کرد.

براساس گزارش سالیانه حمایت از قانون اساسی آلمان، نهادهای اطلاعاتی ایران تمرکز خود را روی جاسوسی و مبارزه با گروه‌های مخالف در داخل و خارج از این کشور قرار داده‌اند. در این گزارش آمده که «وزارت اطلاعات» ایران بازیگر اصلی این اقدامات است و به سیاست‌های امنیتی داخل و خارج ایران توجه ویژه‌ای دارد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید