وزارت بهداشت افغانستان: احتمال مرگ 110 هزار نفر به دلیل کرونا در کشور وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان سه‌شنبه 24 مارس در نشست خبری در کابل گفت، براساس پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، احتمال دارد که 16 میلیون جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند و 110 هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان دهند.

فیروز اضافه کرد، براساس پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، ممکن است از 16 میلیون جمعیت افغانستان مبتلا به کرونا، هشت میلیون آن علایم کرونا داشته باشند و از این میان 700 هزار نفر آن نیاز دارند به شفاخانه ها مراجعه کنند.

وی علاوه کرد، براساس این پیش بینی، احتمال دارد که 210 هزار نفر که به شفاخانه ها مراجعه خواهند کرد به مراقبت های جدی نیاز خواهند داشت.
وزیر بهداشت افغانستان تاکید کرد، این آمار و پیش بینی سازمان جهانی بهداشت یک احتمال است، «اگر ویروس کرونا را جدی بگیریم، متحد باشیم، باهم علیه کرونا مبارزه کنیم به توصیه‌های بهداشتی توجه جدی کنیم» این مدل پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان اتفاق نخواهد افتاد.

فیروز هشدار داد، اگر مردم و سایر نهادهای دولتی، خصوصی و بین‌المللی با وزارت بهداشت افغانستان همکاری نکنند به توصیه‌های بهداشتی توجه نشود، این مدل پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان اتفاق خواهد افتاد و این پیش‌بینی یک رقم «تکان دهنده و هشدار دهنده» است و باید جدی گرفته شود.

وی علاوه کرد، وضعیت ولایت هرات در غرب افغانستان جدی است «قیود روزگردی» از فردا چهارشنبه 25 مارس در این ولایت اجرا می شود. ولایت هرات هم مرز با ایران یکی از آسیب پذیرترین ولایت های افغانستان در بخش شیوع ویروس کرونا است.

وزیر بهداشت افغانستان گفت، تا کنون 42 نفر به شمول دو دیپلمات خارجی مقیم کابل به ویروس کرونا مبتلا شده اند و یک مورد فوتی در ولایت بلخ ثبت شده است.

از سوی دیگر، براساس گزارش برخی منابع خبری، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان تایید کرده است که تا کنون 16 افغان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران جان باخته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید