علی مطهری: به نظر می‌رسد واقعاً مشکلی در کارمان وجود دارد که دچار عذاب الهی شده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی مطهری نماینده پیشین مجلس شورا در گفت‌وگویی مطبوعاتی اظهار داشت که اگر بخواهیم این روش‌های موجود را ادامه بدهیم تصور خوبی از آینده نظام ندارم؛ به نظر می‌رسد واقعاً مشکلی در کارمان وجود دارد که دچار عذاب الهی شده‌ایم.

مطهری روز شنبه 21 مارس 2020 در مصاحبه با «روزنامه سازندگی» با اشاره به افزایش روند تحریم انتخابات در هر دوره رای‌گیری، گفت: «نهادهای انتخابی کاره‌ای نیستند و تصمیمات در جای دیگری گرفته می‌شود، لذا شرکت در انتخابات تأثیری در سرنوشت ما ندارد. من فکر می‌کنم مهمترین عاملِ کاهش مشارکت مردم همین است و البته خطری است که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند، چون اگر این تصور در مردم باقی بماند، در انتخابات‌های بعدی هم این مشکل را خواهیم داشت.»

Advertisement

او افزود «راه حل این است که نهادهای انتصابی دست از دخالت در کار نهادهای انتخابی بردارند و نهادهای انتخابی به استقلال خود در قانون اساسی برگردند.»

مطهری تصریح کرد «در این دوره چندان اجازه فعالیت به مجلس داده نشد و مجلس در عمل نمی‌توانست در مسائل کلان کشور وارد شود. در موضوع بنزین شما دیدید که شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تصمیم گیری کرد و بعد که مجلس می‌خواست این تصمیم را اصلاح کند به آن اجازه ندادند؛ یا در مورد استیضاح وزیر کشور که خود من پیگیر آن بودم با اینکه با وجود همه مقاومتهای رییس مجلس، شرایط استیضاح برقرار بود اما در نهایت گفتند پیغام آمده به مصلحت نیست و انجام ندهید.»

او در ادامه گفت «برخی معتقدند ما در حال انتقال از جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی هستیم و این رد صلاحیت‌های گسترده به همین دلیل صورت گرفته است. عده‌ای در درون حاکمیت به طور جدی به دنبال حکومت اسلامی هستند چرا که رأی مردم را تزئینی می‌دانند.»

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به وقایع آبان‌ما گفت «در جلسه‌ای که با آقای شمخانی داشتیم ایشان تعداد کشته شدگان را اعلام کرد اما ما مجاز به اعلام آن نیستیم.»

مطهری در پاسخ به این سوال که چرا پیوسته با بحران مواجهیم و درد جدید را با درد قدیمی فراموش می‌کنیم، گفت: «من واقعاً فکر می‌کنم این‌ها عذاب الهی است. سال 98 با سیل شروع شد و بعد همین‌طور زلزله و حوادث آبان ماه، ترور سردار سلیمانی و کشته شدگان کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی و بعد خود انتخابات که خوب برگزار نشد و مأیوس کننده بود و حالا هم ویروس کرونا دامنگیر شده است. یعنی اتفاقات ما را رها نمی‌کند و به نظر می‌رسد واقعاً مشکلی در کارمان وجود دارد که دچارعذاب الهی شده‌ایم.»

او خاطرنشان کرد: «اگر بخواهیم این روشهای موجود را ادامه بدهیم تصور خوبی از آینده نظام ندارم. ولی باید این روند اصلاح شود.»

مطهری در پایان ضمن اشاره به مبحث ولایت فقیه گفت: «عظمت ولایت فقیه به این است که مردم در شرایط آزادی بیان و انتقاد، نظر ولی‌فقیه را انتخاب می‌کنند. متأسفانه الان به این سمت می‌رویم که از ولایت فقیه بت بسازیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم