اشرف‌غنی: کاهش کمک امریکا هیچ تأثیری بر مردم و افغانستان نخواهد گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه 24 مارس در پیام تصویری اعلام کرد، کاهش کمک امریکا هیچ تأثیری بر مردم و بخش‌های کلیدی کشورش نخواهد گذاشت.

غنی خطاب به مردم گفت: «همین اکنون برایتان اطمینان داده می‌توانم که کاهش کمک ایالات‌متحده امریکا تاثیر مستقیم بالای بخش ها و سکتور‌های کلیدی ما نخواهد داشت و تلاش خواهیم کرد هم با روش ریاضتی و هم با جستجوی منابع بدیل این خلا را پر بسازیم. درین بخش‌ها هیچ تاثیر در زندگی مردم رو نما نخواهد گردید».

غنی اضافه کرد، براساس اعلامیه‌ای وزارت خارجه امریکا، واشنگتن هنوز کمک یک میلیارد دالر خود را به کابل قطع نکرده بلکه مشروط ساخته است و وی تلاش خواهد کرد تا از راه گفتگو و مذاکرات این موضوع حل شود.

وی علاوه کرد: «بحث های ما با وزیر خارجه امریکا در محور صلح و تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در فضای مثبت و سازنده صورت گرفت. ایالات متحده امریکا به عنوان شریک بنیادی و مهم افغانستان از پیچیده گی های روند صلح واقف اند».

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت، مشوره‌های نزدیک و دوامدار اش را بخاطر تقویت و کامیابی این روند ادامه خواهد داد. صلح خواست فرد فرد ملت افغانستان است. کسانی بر ضد صلح‌اند که به جای آتش بس تاکید بر کشتار دارند.

محمد اشرف‌غنی در ادامه صحبت‌هایش به اختلافات سیاسی در کشورش اشاره کرده گفت، روز گذشته به هدف حل این اختلافات با عبدالله عبدالله صحبت کرد، اما عبدالله خواستار تغییر قانون اساسی آن هم در یک شب شده است.

غنی تاکید کرد: «من صلاحیت تعدیل قانون اساسی را به خواست هیچ فرد و گروه، خارج از میکانیزمی که برای آن پیش‌بینی شده است ندارم».

وی ادامه داد: «همان طور در روز تحلیف وعده نمودم، تشکیل حکومت جدید را بخاطر مشوره‌های گسترده معطل ساختم. می‌خواستم به اساس وعده خود برای داکتر صاحب عبدالله نقش اساسی در پروسه صلح و برای هم تیم‌هایش در کابینه نقش بدهم».

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، مدعی رئیس جمهوری «دولت همه شمول» با نشر اعلامیه ای نوشت، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در شرایط بحران جهانی کرونا به افغانستان سفر نمود. این سفر فرصتی را برای حل بحران موجود ایجاد کرد که «متأسفانه از این فرصت استفاده خوب صورت نگرفت».

گفتگوی وزیر خارجه امریکا در کابل بی نتیجه پایان یافت

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا دوشنبه 23 مارس به هدف پیشبرد توافقنامه صلح و حل اختلافات سیاسی وارد کابل شد با محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله در مورد حل این اختلافات گفتگو کرد، اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت.

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی غنی این نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می دهد.

محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله اخیراً مراسم‌های تحلیف شان را جداگانه در کابل برگزار کردند.

از جانب دیگر، وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای از ادامه اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله انتقاد شدید کرده و نوشت، واشنگتن تصمیم گرفته که یک میلیارد دالر کمک های خود را به کابل قطع کند.

در اعلامیه آمده: «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دالر می‌کاهیم و آماده‌ایم که برای سال 2021 هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها که در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید