آب گرم و صابون؛ بهتر از الکل در نابود کردن ویروس کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش سی ان ان، کارشناسان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از آلودگی ویروسی به طور کلی و ابتلاء به ویروس کرونا به شکل ویژه، باید دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید، اما برای دقت بیشتر و گرفتن نتایج مؤثرتر‌، این کار بسیار مهم را باید به مدت 20 ثانیه با استفاده از آب گرم یا آب سرد به مدت 30 ثانیه، انجام دهید.

دکتر جان ویلیامز، ویروس‌شناس و رئیس بخش بیماری‌های عفونی مرکز پزشکی کودکان بیمارستان پیتسبورگ می‌گوید: «چهار نوع ویروس کرونا وجود دارند که به طور مرتب، تقریباً هر سال در میان مردم در گردش هستند.»

او افزود: «آنها به طور عمده باعث سرماخوردگی می‌شوند و در حقیقت، حدود یک سوم سرماخوردگی‌ها را ایجاد می‌کنند. اما منجر باعث مرگ نمی‌شوند.»

ویروس‌های متعدد

محلول آب و صابون نه تنها ویروس کرونا را از بین می‌برد بلکه ویروس‌های انگلی مضر دیگری مانند آنفولانزا را نیز نابود می‌کند که سالانه، میلیون‌ها انسان در سراسر جهان را به کام مرگ می‌کشند. این محلول همچنین، ویروسی را نابود می‌کند که سیستم تنفسی انسان را آلوده کرده و در برخی موارد، موجب تشدید ذات‌الریه می‌شود.

دکتر ویلیامز در مورد چگونگی تاثیر آب و صابون یا الکل برای خلاص شدن از شر ویروس‌ها توضیح می‌دهد: «صابون یا الکل به طور موثری در حل شدن چربی یا به اصطلاح رنگ آغشته به چربی در داخل ویروس، کمک می‌کند. با حل شدن غشاء چربی، ویروس از نظر فیزیولوژیک، متوقف می‌شود زیرا آب، صابون و الکل در سیستم داخلی آن، نشت کرده و قدرت رخنه ویروس به داخل سلول‌های بدن انسان را از آن می‌ستاند.

به گفته دکتر ویلیام شافنر، استاد پزشکی پیشگیرانه و بیماری‌های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل، اهمیت ماساژ دست‌ها، انگشتان و ناخن‌ها و ریختن آب مخلوط شده با صابون، دو چندان می‌شود، چرا که منجر به تشکیل کف‌صابونی بیشتری شده و این به نوبه خود، باعث اختلال در پیوندهای شیمیایی می‌شود که به باکتری‌ها و ویروس‌ها و دیگر میکروب‌ها کمک می‌کند، به انواع سطوح، از جمله به دست‌ها بچسبند.

به گفته او پس نابود کردن تمامی میکروب‌ها با ذرات صابون، باید با آب کاملا زدوده شده و خشک گردد.

آب گرم

آب گرم به تنهایی، باکتری‌ها یا ویروس ها را از بین نمی‌برد و ممکن است باعث سوختن پوست دست‌ها شود، به همین دلیل، بیل وست، استادیار دانشگاه ایموری می‌گوید: «مطمئناً آب سرد نیز نتیجه خواهد داد، اما حتما دست‌ها را دست‌کم تا 30 ثانیه به خوبی با صابون بمالید تا به خوبی کف کند.»

وی می‌افزاید: «آب گرم به همراه صابون، کف بسیار بهتر و سریع‌تری ایجاد می‌کند که به خلاص شدن از شر هرگونه آلودگی، باکتری یا ویروس کمک می‌کند.»

ضد عفونی کننده‌ها با الکل با غلظت 60٪

شافنر توضیح می‌دهد كه ضد عفونی كننده‌های دست الكل دار، در صورت استفاده صحیح می‌توانند به همان اندازه صابون‌ها مؤثر باشد. غلظت الکل در ترکیب آن نباید کمتر از 60٪ باشد.

به گفته شافنر صرف ریختن قطرات کوچک الکل در کف دست و پاک کردن سریع برای از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها، کافی نیست، بلکه کمیت الکل باید تمام کف دست را پوششش داده و تمام دست و انگشتان در تمامی جهات را بپوشاند.

شافنر توضیح می‌دهد: «الکل، خاصیت شیمیایی متفاوتی نسبت به صابون دارد. این امر کمک می‌کند تا غشاهای باکتریایی، شکسته شوند ولی باید مطمئن شد که الکل مستقیما، تمامی بخش‌هایی را که به باکتری یا ویروس آلوده‌شده را لمس کرده باشد.»

ویلیامز معتقد است مواردی وجود دارد که استفاده از آب و صابون بهتر است چرا که توانایی صابون و آب در به دام انداختن و از بین بردن میکروارگانیسم‌ها، بیشتر است.

ویلیامز می افزاید: الکل در کشتن میکروب‌ها بسیار مؤثر است اما آب و صابون بهتر است زیرا میکروب‌های مضر و باکتری‌هایی وجود دارند که اجزای داخلی چرب و نرمی ندارند و مانند هپاتیت ویروسی، فلج اطفال، مننژیت و ذات‌الریه با حباب‌های صابون و کف‌ها از بین می‌روند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size