روسیه : مسئولیت سقوط قیمت نفت بر عهده كشورهای عربی خلیج است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد روسيه روز يكشنبه 22 مارس گفت، روسیه هرگز به دنبال سقوط شدید قیمت نفت یا پایان دادن به همکاری با سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» نبوده و مسئولیت بحران در بازارهای جهانی نفت خام بر عهده کشورهای عربی خلیج است.

در اوایل ماه مارس روسیه و اوپک در باره کاهش تولید نفت به توافق نرسیدند زیرا اوپک می خواست کاهش بیشتر تولیدات را پیشنهاد داده بود در حالی که مسکو پیشنهاد افزایش محدودیت‌ها را داده است. این اختلاف در حالی صورت گرفت که تقاضای جهانی به دلیل تأثیر همه گیر ویروس Corona نیز رو به کاهش گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز پس از اعلام عدم توافق روسیه و اوپک در روز جمعه 6 ماه مارس، قیمت نفت از حدود 50 دلار در هر بشکه به کمتر از 27 دلار سقوط کرد.

همزمان با اختلاف اوپک و مسکو پادشاهی سعودی، بزرگترین تولید کننده اوپک و همچنین روسیه، دومین صادر کننده نفت خام جهان پس از ریاض اعلام کردند که از اوایل ماه آوریل آماده پمپاژ با ظرفیت کامل خود هستند که این اعلام در کنار اختلاف و پدیده کرونا به سقوط قیمت نفت کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از تاس، آندری بلوسوف معاون اول نخست وزیر روسیه گفت: «روسیه هرگز تلاش نکرده است تا جرقه افت قیمت نفت را روشن کند اما شرکای عرب ما هستند که این کار را آغاز کردند».

این مقام روس افزود: «حتی شرکت‌های نفتی که قبلاً به بازارهایشان علاقه مند بودند، در برابر مسئله پایان توافق با اوپک موضع نگرفتند.

بلوسوف تأکید کرد: «روسیه پیشنهاد کرد، اوپک حداقل 3 ماه دیگر یا تا پایان سال 2020 محدودیت‌های موجود را تمدید کند اما شرکای عرب ما موضع متفاوتی گرفته‌اند».

ایگور سچین، مدیرعامل غول نفتی «روسفت» روسیه بارها اعتراض خود را به توافقنامه‌ای که به مدت سه سال عملی شده است ، اعلام کرده است این توافق به افراد غیر عضو در اوپک مانند ایالات متحده آمریکا، اجازه می دهد تا سهم بازار را افزایش دهند و این به قیمت کاهش سهم تولید برخی کشورهای عضو اوپک تمام می‌شود.

او روز جمعه نیر در سخنانی، گفت: «آیا وقتی دیگران تولید خود را هر روز افزایش می‌دهند فایده‌ای برای کاهش بیشتر تولید از سوی روسیه وجود دارد؟

سچین در پایان گفت در صورت حذف نفت شیل از بازار ممکن است قیمت جهانی نفت تا پایان سال 2020 به 60 دلار در هر بشکه برگردد.

بلوسوف معتقد است که در نهایت قیمت‌ نفت تعادل خود را با 35 تا 40 دلار در هر بشکه حفظ خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید