به غیر از تب، سرفه و تنگی نفس دیگر علائم ابتلا به کرونا چیست ؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تاکنون کارشناسان علوم پزشکی و ویروس شناسی مشخص کردند که مهمترین علائم ابتلای افراد به ویروس کرونا در عوارضی از قبیل تب، سرفه و تنگی نفس خود را بروز می دهد که این علائم خود منجر به ایجاد مشكلات در ریه‌های فرد مبتلا به این بیماری می‌شود، اما با آغاز مطالعات گسترده در باره ماهیت و علائم ویروس جدید کرونا باعث شد تا متخصصان علامت دیگری متعلق به«Covid-19» را کشف کنند.

یکی از ویژگی‌های این بیماری این است که قربانیان خود را از مرحله اول ابتلا از پای در نمی‌آورد در برخی حالت‌ها این ویروس به مدت یک ماه در جسم رخنه می‌کند اما تا زمانی که به جای حساس و مورد هدف خود که همان ریه‌ها باشد نرسد، زیاد مشخص نمی‌شود. بنابرین در این مدت شاید علائم تب و سردرد و سرفه بروز نکنند به همین دلیل متخصصان از علامت جدید دیگری مرتبط با این ویروس هشدار دادند و آن از بین رفتن «حس بویایی» افراد مبتلا قبل از وخامت وضعیت جسمی آنها است که به عنوان علامتی جدید برای این ویروس شناخته شد.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جروم سالومون، معاون وزیر بهداشت فرانسه روز جمعه هنگام ارائه گزارش روزانه خود در باره ویروس کرونا در فرانسه، گفت: «پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی طی روزهای گذشته در برخورد با پروندهای مبتلایان به این نتیجه رسیدند که مبتلایان در ابتدای ابتلای به این ویروس حس بویایی خود را از دست می‌دهند.

سالومون افزود: «این موارد یعنی از بین رفتن ناگهانی حس بویایی بدون انسداد در بینی در بسیاری از بیماران نشان داده شده است البته این حالت گاهی اوقات حتی با از بین رفتن حس چشایی مبتلایان نیز همراه بوده است.

موارد فقدان حس بویایی مبتلایان به کرونا که توسط پزشکان متخصص شناسایی شد، ممکن است به تنهایی به صورت یک علامت مستقل از دیگر علائم ویروس یا به همراه آن علائم ظاهر شود.

جروم سالومون خاطرنشان كرد: «در صورت از دست دادن «حس بویایی» باید موارد را با پزشک معالج خود در میان گذاشته یا با مراکز درمانی تماس گرفته و بدون مشورت با متخصصان از روش‌های خوددرمانی خودداری كنید».

پدیده‌ای تقریبا نادر در میان بیماران

با این حال، طبق گفته این مقام وزارت بهداشت فرانسه، این پدیده در میان اغلب بیماران کرونایی نیست و تنها در بین بیماران جوانی مورد ابتلای آنها به بیماری در سطحی ضعیف است، مشاهده می‌شود.روز جمعه، انجمن متخصصان گوش و حلق و بینی در فرانسه در باره افزایش این موارد هشدارداده و از پزشکان خواست تا برای رساندن این پیام به مردم هشدار انجمن را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

ژان میشل کلین ، رئیس شورای ملی بیماری‌های گوش و حلق و بینی به خبرگزاری فرانسه گفت، بین موارد بیماری و این پیدهیده نوعی «پیوند طبیعی» وجود دارد.

او گفت همه کسانی که آزمایش کرونای آنها مثبت بود، فاقد حس بویایی نبودند اما تمام کسانی که فاقد حس بویایی بودند در واقع به ویروس کرونا مبتلا شده بودند.

طبق اولین مواردی که در گزارش شبکه پزشکان متخصص ارائه شده، بیشتر بیماران مبتلا به پدیده فقدان حس بویایی را جوانان بین 23 تا 45 سال تشکیل می دهند. علاوه بر این، بسیاری از متخصصان بهداشت ، از جمله تعداد زیادی از متخصص گوش و حلق و بینی نیز به این عارضه ویروسی مبتلا شدند.

قرنطینه خانگی و پوشیدن ماسک

ژان میشل کلین گفت: «افرادی که حس بویای خود را از دست می‌دهند باید به عنوان یک اقدام احتیاطی خود را قرنطینه کنند و حتی در میان افراد خانواده خود هم که باشند باید ماسک بپوشند».

با توجه به این مشاهدات، پزشکان متخصص در این زمینه از مبتلایان می خواهند که موارد مشاهده این پدیده را به مراکز پزشکی عمومی و وزارت بهداشت گزارش دهند تا این ارگان‌ها موارد را بررسی کنند.

ژان میشل کلین خاطرنشان کرد که علاوه بر بررسی‌های فرانسه، مطالعات آلمانی‌ها و آمریکایی‌ها با تثبیت همین علائم به پایان رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید