نماینده آمریکا: ما می‌خواهیم که آزادی زندانیان طالبان و دولت افغانستان زودتر آغاز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در تازه‌ترین توییت‌اش نوشت، ایالات متحده می‌خواهد که براساس توافقنامه صلح با طالبان، آزادی زندانیان هرچه زودتر آغاز شود.

خلیلزاد در ادامه نوشت، با وجود تعهدات هنوز هیچ زندانی از سوی هر دو طرف طالبان و دولت افغانستان، آزاد نشده است.

توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد. طالبان می‌گویند براساس این توافقنامه، پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد می‌شوند بعد از آن مذاکرات بین الافغانی صلح آغاز شود.

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ 11 مارس 2020 در نشستی خبری در کابل گفت، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان فرمان صادر کرد.

صدیقی علاوه کرد، عملی شدن رهایی زندانیان طالبان مربوط به رفتار طالبان است و خشونت‌ها باید بطور چشم‌گیر کاهش یابد.

از جانب دیگر، فاضیل فضلی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت: «آزادی زندانیان طالبان مشروط است و رهایی این زندانیان براساس یک جدول زمانی است که چهار و پنج ماه زمان خواهد گرفت».

وی تأکید کرد: «یکی از شرایط آن است که با آزادی هر دسته از زندانیان طالبان، باید در سراسر افغانستان خشونت‌ها به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته باشد».

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به خبرگزاری رویترز گفته است، این گروه هرگز توافق نکرده که آزادی پنج هزار زندانی طالبان تحت شرایط باشد.

شاهین اضافه کرد، همه چیز در توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان توضیح داده شده و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را نقص کند و براساس این توافقنامه، اول باید پنج هزار زندانی طالبان آزاد شود بعداً مذاکرات بین الافغانی صلح آغاز می‌شود.

شاهین در صفحه رسمی توییترش نیز نوشت: «ما لیست مفصل پنج هزار نفر را به هیئت آمریکایی داده‌ایم که هیچکس نمی‌تواند در آن جعل کاری کند. یک شرط ما این است که اگر این افراد در یک دشت به ما تسلیم می‌کنند و یا در زندان‌ها، بعد از تصدیق هیئت ما قابل قبول می‌باشند. دیگر این‌که کسانی باشند که ما در لیست نوشته‌ایم».

از سوی دیگر، جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است، رهایی زندانیان طالبان به دلیل بررسی فهرست زندانیان به تأخیر افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید