دیده‌بان حقوق‌بشر: ترکیه؛ حقوق مزدوران سوری در لیبی را کاهش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه امروز (پنج‌شنبه) 19 مارس 2020، اعلام کرد که ترکیه، حقوق و مواجب مزدوران سوری را که برای جنگیدن در کنار نیروهای الوفاق به لیبی عزام شده بودند، پس از افرایش بیش از حدمطلوب شمار آن‌ها، کاهش داد، آن هم در حالی که ده‌ها تن از آنها در محورهای نبرد در طرابلس، جان باختند.

براساس آمار و ارقام پیشین این مرکز، ترکیه به هر یک از مزدوران سوری که به طرابلس رسیده‌اند، حقوق ماهانه تا حدود 2000 دلار پرداخت می‌کند.

این رصدخانه امروز 19 مارس، در بیانیه‌ای اظهار داشت که ترکیه پس از فزونی گرفتن شمار سربازان از حد تعیین شده توسط آنکارا که 6000 جنگجو است، مبادرت به کاستن حقوق پرداختی به مزدوران سوری کرد.

در همین راستا، دیده‌‌بان حقوق‌بشر سوریه، از کشته شدن شمار بیشتری از عناصر گروه‌های سوری وابسته به ترکیه خبر داد که تلفات آنها را به 129 جنگجو رساند که در جریان درگیری در محورهای محله صلاح‌الدین در جنوب طرابلس، محور رمله در نزدیکی فرودگاه طرابلس و محور پروژه الهضبه ، علاوه بر نبردهای مصراته و مناطق دیگر در لیبی، کشته شدند.

این مرکز افزود: کشته‌ها از عناصر گروه‌های موسوم به «لشکر المعتصم»، «تیپ السلطان»، «تیپ الصقور، الحمزات و سلیمان شاه» بودند.

شایان ذکر است، کنفرانس برلین در 12 ژانویه گذشته به توافق آتش‌بس در لیبی انجامید اما موارد مکرر نقض این آتش‌بس، رخ داده است.

سازمان‌ ملل‌متحد و 9 طرف درگیری در لیبی، سه شنبه گذشته خواستار پایان یافتن درگیری‌ها شدند تا مراکزپزشکی لیبی بتوانند به سرعت در مقابله با ویروس کرونا، واکنش نشان دهند.

سفیران الجزایر، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، بریتانیا، ایالات متحده و هیئت اعزامی اتحادیه اروپا به لیبی در کنار دولت‌های تونس و امارات در بیانیه‌ای مشترک، خواستار «پایان فوری و بشردوستانه نبردها» در این کشور شدند.

در این بیانیه بر«پایان دادن انتقال مداوم کلیه تجهیزات و پرسنل نظامی به لیبی تاکید شده تا مقامات محلی بتوانند به چالش بی سابقه فراروی بهداشت عمومی، ناشی از ویروس كرونا پاسخ دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید