دو دیپلمات ایرانی در کابل به دلایل فعالیت استخباراتی و عضویت در سپاه اخراج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری طلوع نیوز پنج شنبه 19 مارس 2020 به اطلاعاتی دست یافت و نوشت، دو دیپلمات ایرانی در کابل افغانستان به دلایل فعالیت‌های استخباراتی و عضویت در شاخه قدس سپاه پاسداران ایران اخراج شدند.

براساس این اطلاعات، محمد رضا عبدالله آبادی که به‌حیث رایزن فرهنگی سفارت ایران درکابل تعیین شده بود، در واقع برای انجام فعالیت‌های استخباراتی درماه حوت (اسفند) سال 1394 خورشیدی به افغانستان آمده بود.

در این اطلاعات آمده، دیپلومات دیگری که او نیز سه ماه پیش با این دیپلومات از سوی حکومت افغانستان اخراج شده‌است کسی به نام جعفر فتح آبادی بوده‌است. از این فرد به حیث عضو با تجربه شاخه قدس سپاه پاسداران ایران یاد شده‌ است.

در این اطلاعات ذکر شده، جعفر فتح آبادی ازسال 1387 تا سال 1392 خورشیدی به حیث عهده دار ماموریت کنسولگری ایران درننگرهار در شرق افغانستان نیز کارکرده‌است.

منابع به شبکه طلوع نیوز گفته‌اند، حکومت ایران در واکنش به این کار، یک دیپلومات افغانستان را ازسفارت این کشور درتهران و دیپلومات دومی را از کنسولگری افغانستان درمشهد اخراج کرده‌است.

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان این خبر را رد یا تایید نکرده، اما گفته است، روابط کابل – تهران عادی است و فعالیت نمایندگی‌های سیاسی هر دو کشور بدون وقعه ادامه دارند.

از سوی دیگر، سفارت ایران در کابل به طلوع نیوز گفته است: «در حال حاضر نمایندگی‌های سیاسی و کنسولگری ایران و افغانستان در شهرهای گونه گون دو کشور کاملا فعال هستند. در رابطه با کاهش مقطعی شماری معدودی از دیپلمات ها، این امر چند ماه پیش و با صلاحدید دو دولت صورت گرفت و برخی ادعاهای مطرح شده در این رابطه، عمدتاً بربنیاد گمانه زنی بوده اند و وجاهتی ندارد».

قابل ذکر است اسماعیل قاآنی فرمانده کنونی شاخه قدس سپاه پاسداران ایران درحالی که معاون سفیر ایران درکابل نبود اما دوسال پیش تحت نام «معاون سفیر ایران در کابل» به ولایت بامیان سفرکرده بود وبا والی این ولایت دیدار کرد.

گسترش حمایت ایران از طالبان برای هدف قرار دادن سربازان امریکایی

روزنامه امریکایی «واشنگتن تایمز» در ماه ژانویه 2020 گزارش داده بود، دولت ایران به منظور هدف قرار دادن نیروهای امریکایی در افغانستان، حمایت‌اش را از گروه طالبان گسترش می‌دهد.

این روزنامه نوشت، افغانستان با ایران مرز مشترک دارد و تنش‌های امریکا با ایران باعث می‌شود که کابل میدان نبرد واشنگتن – تهران باشد.

از سوی دیگر، عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفت، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از طرف دیگر، برخی از مقام‌های افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده ‌اند.

همچنان وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اخیراً با نشر گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می‌کند.

پنتاگون در گزارش‌ خود تایید کرد که دولت ایران پول، آموزش و اسلحه در دسترس طالبان قرار می‌دهد.

همچنان قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

چندی قبل، همزمان با سفر یک هیات گروه طالبان به ایران، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، میزبانی کشورها از طالبان را «خلاف اصول و قوانین جهانی» خواند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: «اصول و حقوق همسایگی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتیبانی کنند».

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در ادامه نوشته بود: «انتظار ما از کشورهای همسایه این نیست که از یک گروه هراس‌افگن که هنوز هم دست‌هایشان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند».

صدیقی افزود: «به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید