به دلیل ویروس کرونا؛ توزیع شناسنامه در افغانستان متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و استراتیژیک پنج شنبه 19 مارس اعلام کرد، به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، تمام خدمات ثبت احوال نفوس به شمول توزیع تذکره(شناسنامه) متوقف است.

وحید عمر در صفحه رسمی توییترش نوشت: «روند ارایه تمام خدمات ثبت احوال نفوس، به شمول توزیع تذکره‌های کاغذی و الکترونیکی سر از تاریخ 29 حوت 1398 (19 مارس 2020) در مرکز و ولایات به استثنای حالات خاص (مریضی، رسمی و تجارتی) و مواردی که قبلاً طی مراحل و تکمیل گردیده، الی نشر اطلاعیه بعدی معطل است».

در همین حال، وزارت امور داخله افغانستان نیز اخیراً به دلیل ویروس کرونا توزیع پاسپورت(گذرنامه) را به جز حالات اضطرار متوقف کرد.

از سوی دیگر، حکومت افغانستان به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، مراسم‌ جشن نوروز، دهقان و مسابقات ورزشی در این کشور را لغو کرد؛ همچنین تمام مکاتب، دانشگاه‌ها، باشگاه¬های ورزشی، تالارهای عروسی و سایر مراکز که باعث تجمع افراد شوند، تعطیل اعلام کرد.

قابل ذکر است که افغانستان از طریق ولایت¬های هرات، نیمروز و فراه با ایران مرز مشترک دارد و گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و بازگشت روزانه هزاران مهاجر افغان از آن کشور باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفته است که روزانه بیش از 15 هزار مهاجر افغان از ایران وارد کشور می شوند.

در همین حال، وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرد، یک پایه دستگاه «حرارت سنج اتومات» در مرز اسلام قلعه نقطه صفری ایران نصب کرده و مهاجرین که از ایران وارد کشور شوند مورد بررسی بهداشتی قرار می گیرند.

این وزارت هم چنان گفته که کار عملی ساخت یک بیمارستان 100 بستر کوید 19 در ولایت هرات آغاز شده و قرار است تا 21 روز دیگر کار ساخت این بیمارستان تمام شود.

این وزارت اضافه کرد، لابراتوار تشخیص بیماری کرونا نیز در ولایت هرات راه اندازی شده و دیگر نیاز نیست که نمونه موارد مشکوک به ویروس کرونا در ولایت هرات برای آزمایش به کابل فرستاده شود.

وزارت بهداشت افغانستان تایید کرده که تا کنون 22 مورد مثبت به ویروس کرونا در کشور ثبت شده و مورد فوتی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید