سخنگوی شورای نگهبان ایران از تایید بودجه سال 1399 توسط این شورا خبر داد

ایران؛ تخصیص 400 میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان‌ها و مقابله کرونا و 3044 میلیارد تومان نهادهای دینی- مذهبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

سخنگوی شورای نگهبان ایران، روز چهارشنبه 18 از تایید بودجه سال 1399 از سوی این نهاد ناظر بر مصوبات پارلمان این کشور خبر داد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توییتی اعلام کرد، پس از انجام اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان در لایحه بودجه 1399 نظر این شورا مبنی بر عدم مغایرت لایحه با «شرع مقدس و قانون اساسی» به مجلس اعلام شد.

به گزارش منابع رسانه‌ای ایران در بودجه سال 1399 سهم 22 نهاد مذهبی و فرهنگی متعلق به حوزه‌های علمیه و نهادهای تبلغات دینی و مذهبی در سال جدید که شامل ستاد اقامه نماز، مرکز رسیدگی به امور مساجد، مجمع جهانی اهل بیت، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه وغیره است، 3 هزار و 44 میلیارد تومان برآورد شده است این در حالی است که بودجه بیمارستان‌ها و برنامه مقابله با کرونا که ایران به عنوان دومین بستر انتشار آن شناخته شد تنها 400 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

به گزارش خبر گزاری تسنیم، بر اساس ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه، 400 میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان‌ها و تادیه مطالبات کارکنان ایثارگر در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی قرار می‌گیرد.

طبق این گزارش، پیرو درخواست ستاد فرماندهی عملیات‌ مدیریت بیماری «کرونا» در کلانشهر تهران؛ با ابلاغ نوبخت معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ 400 میلیارد تومان جهت تجهیز بیمارستان‌ها و تامین لوازم ضروری و تادیه مطالبات کارکنان و مقابله اثربخش با بیماری کرونا پرداخت و در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان تهران قرار گرفت.

به گزارش ایندیپندنت فارسی به نقل از منابع رسانه‌ای رسمی ایران، در بودجه سال 99، برای جامعه‌المصطفی که مسئولیت آموزش طلبه‌ها و مبلغان مذهبی خارجی -از جمله طلبه‌های چینی- را بر عهده دارد، سهم 308 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است. نام جامعه‌المصطفی زمانی مورد توجه قرار گرفت که گزارش‌هایی در مورد نقش طلبه‌های چینی دانشجو در قم در شیوع کروناویروس مطرح شد. البته جامعه‌المصطفی این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

خبرگزاری تسنیم در تاریخ 22 اسفندماه به نقل از نوبخت گزارش داده بود که حدود 530 میلیارد تومان در اختیار ستاد مقابله با شیوع کرونا قرار گرفته و 480 میلیارد تومان نیز برای دانشگاه‌های علوم پزشکی قم و گیلان در نظر گرفته شده است. مجموع این بودجه از سهم هزار و 313 میلیارد تومانی سازمان تبلیغات اسلامی و شورای عالی حوزه‌های علمیه به مراتب کمتر است. به گزارش این خبرگزاری نزدیک به سپاه 200 میلیارد تومان جهت پرداخت پاداش و پایان کار کادرهای درمانی در نظر گرفته شده که با سهم 192 میلیارد تومانی شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران در بودجه امسال برابری می‌کند.

افزایش بودجه نهادهای مذهبی در سال 99 از جمله موضوعات مورد توجه در تنظیم بودجه بود که برای کمک به کسری آن در 24 آبان‌ماه بهای بنزین یک شبه سه برابر شد.

با این وجود بودجه 99 با برخی تغییرات مانند عدم دریافت مالیات از خانه‌های خالی یا حذف واردات خودروهای هیبریدی در آخرین روز کاری 1398 به تایید شورای نگهبان رسید.

نوبخت هفته گذشته هم از پرداخت هزار و 600 میلیارد تومان برای مقابله با کرونا و وام‌های بلاعوض یا با بهره پایین به شهروندان خسارت‌دیده از کرونا خبر داده بود. به گفته او برای 3 میلیون ایرانی فاقد درآمد کمک 200 تا 600 هزار تومانی در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت‌ماه سال جاری 23 تا 40 درصد از جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. به این معنی که از تامین نیازهای اولیه زندگی نیز ناتوان هستند. با در نظر گرفتن جمعیت 83 میلیون نفری ایران و خوش‌بینانه‌ترین آمار از فقر مطلق 16 میلیون نفر، روشن نیست رقم 3 میلیون نفری که نوبخت آنها را افراد بدون درآمد واجد دریافت کمک هزینه معرفی کرده، بر چه اساسی محاسبه شده است.

ویروس کرونا در یک ماه گذشته که شیوع آن در ایران به طور رسمی اعلام شد، هزار و 135 نفر را قربانی و 17 هزار و 361 نفر را نیز مبتلا کرده است. البته آمار غیررسمی به مراتب فراتر از آمار مورد ادعای وزارت بهداشت است. با این حال برخلاف دیگر کشورها که یک نهاد مشخص مسئولیت مبارزه با این بیماری را بر عهده دارد و دیگر بخش‌ها و سازمان‌ها با آن همکاری می‌کنند، در ایران مبارزه با شیوع کرونا به موضوعی برای رقابت‌های سیاسی و جنگ قدرت تبدیل شده است. از سوی دیگر هیچ برنامه جامعی برای مقابله با کرونا معرفی نشده و بودجه در نظرگرفته شده برای مقابله با این ویروس نیز روشن نیست. منابع مالی ناکافی در حالی به طور پراکنده به مقابله با کرونا اختصاص داده می‌شود که در دی‌ماه امسال، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده سابق سپاه قدس در عراق، با دستور رهبر جمهوری اسلامی 200 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به سپاه قدس اختصاص داده شد.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند، تحریم‌ها مانعی در راه مقابله با شیوع کرونا است این در حالی است که هم خزانه داری آمریکا و هم وزارت خارجه این کشور ادعای مقامات ایران را تکذیب و تاکید دارند که ابزار پزشکی و داروها جز اقلام تحریم شده علیه ایران نیستند.
ایران اخیرا از با درخواست لغو تحریم‌ها از صندوق بین‌المللی پول پج میلیارد دلاری وام تقاضا کرده است.

پیشتر خبرگزاری ايسنا،در گزارشی نوشت که همزمان با تحویل بودجه سال 99 به مجلس شورای اسلامی سهم شورای عالیه حوزه‌های علمیه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و... در حالی مشخص شد که بیشتر آنها با افزایش بودجه در قیاس با سال گذسته مواجهه شده‌اند اما در این بین بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی با کاهش 80 درصدی مواجهه بوده است.

دولت در لایحه‌ای که روز یکشنبه 17 آذر ماه به مجلس تقدیم کرد، براساس آن میان بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان اوقاف، دفتر تبلیغات اسلامی، شورای عالی حوزه‌های علمیه، ستاد اقامه نماز، سازمان تبلیغات، مجمع‌ جهانی تقریب مذاهب اسلامی و... مشخص شده است.

در این گزارش که قبل از تعدیلات اخیر بود، برآورد بودجه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم 1,500,000 میلیون ریال پیش بینی شده است، برآورد بودجه سازمان تبلیغات اسلامی 2,008,000 میلیون ریال است که از میان زیرمجموعه‌های آن، سهم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ( 207,060 میلیون ریال)، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ( 295,000 میلیون ریال)، مرکز رسیدگی به امور مساجد (310,000 میلیون ریال)، ستاد اقامه نماز ( 160,000 میلیون ریال)، موسسه دایره‌المعارف فقه اسلامی ( 50,000 میلیون ریال) است، برآورد بودجه موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران 146,136 میلیون ریال پیش بینی شده است و برآورد بودجه شورای عالی حوزه‌های علمیه 3,450,000 میلیون ریال است، برآورد بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه 7,996,000 میلیون ریال و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر 315,000 میلیون ریال در نظر گرفته شده است، برآورد بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی 200,000 میلیون ریال در نظر گرفته شده است. پرداخت بودجه قرآن اتفاقی است که از سال 1390 باهدف توسعه فرهنگ قرآنی در کشور آغاز شده و سال گذشته برآورد بودجه این صندوق 100 میلیارد تومان بود و امسال 20 میلیارد تومان برای این صندوق در نظر گرفته شده و با کاهش 80 درصدی روبه رو بوده است، برآورد بودجه شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران 1,920,000 میلیون ریال در بودجه سال 99 برآورد شده است، برآورد بودجه جامعه‌المصطفی العالمیه 3,087,191 میلیون ریال و دانشگاه امام صادق(ع) 132,925 میلیون ریال پیشنهاد شده است، برآورد بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 2,300,000 میلیون ریال در این بین بودجه‌های پیش‌بینی شده برای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (320,000 میلیون ریال)، مجمع جهانی اهل بیت(ع) ( 400,000 میلیون ریال)، دانشگاه اهل بیت(ع) 111,775 میلیون ریال، دانشگاه مذاهب اسلامی (194,250 میلیون ریال) برآورد شده است و بلاخره برآورد بودجه سال 99 سازمان اوقاف و امور خیریه 538,600 میلیون ریال است که در این میان دانشگاه علوم و معارف قرآنی (339,250 میلیون ریال) سازمان اوقاف و امور خیریه - حمایت از مدارس علوم دینی اهل سنت کمک به معیشت روحانیون (1,220,000 میلیون ریال) از این بودجه سهم خواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید