آمریکا: بحران سیاسی افغانستان که از تحلیف دوگانه به جود آمده باید حل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، روز پنج شنبه 19 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، بحران سیاسی کابل که از تحلیف دوگانه به جود آمده باید حل شود.

خلیلزاد نوشت: «زمان آن فرارسیده که افغانان مصلحت نموده و با کنار گذاشتن اختلافات شان بحران سیاسی که از انتخابات و تحلیف دوگانه به وجود آمده است را حل کنند».

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ 9 مارس 2020 مراسم تحلیف‌اش را در ارگ ریاست جمهوری این کشور رسماً انجام داد.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، محمد اشرف غنی را رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما هم‌زمان عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز مراسم تحلیف‌اش را در کابل آغاز کرد و خود را رئیس جمهور«حکومت همه شمول» عنوان کرد.

قابل ذکر است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ 18 فوریه 2020 اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد. اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نتیجه این انتخابات را نپذیرفته و ادعا می‌کند، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز به تاریخ 10 مارس 2020 در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ایالات متحده به شدت از افغانستان یک پارچه و مستقل حمایت می‌کند با هرگونه اقدام برای ایجاد دولت موازی و هرگونه استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی مخالف است».

هم چنان سفارت بریتانیا در کابل به تاریخ 10 مارس 2020 با ابراز نگرانی از ایجاد دولت موازی در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، تنش‌های به جود آمده باید از شیوۀ سازنده حل شود.

این سفارت در ادامه نوشت: «ما نگران ایجاد یک دولت موازی هستیم و از تمام افراد ذیربط می‌خواهیم که باهم یکجا شده و اختلافات را به ‌شیوۀ سازنده‌ حل کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید