قدیمی‌ترین بیمارستان کرمانشاه در آتش سوخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه اعلام کرد، در بیمارستان مسیح کرمانشاه که دومین بیمارستان تاریخی ایران به شمار می‌آید، در یک آتش‌سوزی گسترده سوخت.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 18 مارس 2020، امید قادری با تایید خبر آتش‌سوزی در بیمارستان تاریخی مسیح(دکتر مرادیان) کرمانشاه از انجام اقدامات برای مهار این آتش‌سوزی توسط نیروهای آتش‌نشانی خبر داد.

به گفته او بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد این آتش‌سوزی، احتمالا «عمدی» بوده و «افرادی با استفاده از فرصت چهارشنبه سوری دست به آتش زدن این بنای تاریخی زده‌اند».

قادری، با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری این بیمارستان تاریخی، اظهار کرد: «این بنا طی سالیان گذشته با پیگیری مالک آن و به منظور تغییر کاربری بنا با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج شد».

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: «هرچند این بنا از فهرست آثار ملی خارج شده، اما با رایزنی های بسیاری که با وزارت بهداشت و میراث فرهنگی داشتیم، مانع از تغییر کاربری آن توسط مالک شدیم».

وی تاکید کرد که حتی اگر این بنا در آتش‌سوزی به طو کامل تخریب شود، اجازه «تغییر کاربری» آن را نمی‌دهند و طبق نقشه معماری که از بنا وجود دارد باید بازسازی شود.

بر اساس این گزارش، بیمارستان تاریخی مسیح (مرادیان) واقع در محله قدیمی شریعتی شهر کرمانشاه، دومین بیمارستان ایران است که حدود 200 سال پیش توسط مسیونرهای آمریکایی ساخته شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه، ورود دادستانی و شورای تامین شهرستان کرمانشاه به موضوع آتش‌سوزی این بیمارستان را خواستار شد.
امید قادری، امروز در جلسه اضطراری به بررسی آتش‌سوزی بیمارستان مسیح کرمانشاه در اداره کل میراث فرهنگی این استان پرداخت.
وی آتش‌سوزی این بیمارستان تاریخی را باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه با بررسی های اولیه ای که انجام گرفته است، تنها سقف ساختمان که چوبی بوده تخریب شده است و به چهارچوب اصلی بنا آسیبی نرسیده است.

گفتنی است، این بیمارستان به عنوان دومین بیمارستان تاریخی ایران مربوط به اواخر دوره قاجار است که در سه راه شریعتی واقع شده است. این اثر در تاریخ 10 خرداد 1382، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید