حکومت افغانستان از پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی به آتش بس کامل استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 18 مارس از پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی به آتش بس کامل در این کشور استقبال کرد.

صدیقی در صفحه رسمی توییترش نوشت، دولت افغانستان از پیشنهاد رولاند کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا مبنی به آتش بس کامل استقبال می کند و برای مبارزه با ویروس کرونا و برقراری صلح متعهد است.

رولاند کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «هرکسی حق دارد تا برای مقابله با ویروس کرونا کمک دریافت کند. برای فراهم ‌سازی کمک بهتر، این اقدامات در قدم نخست فراهم شود: آتش‌بس کامل، توقف مالیات بر کمک‌ های بشردوستانه، تأمین دسترسی به این کمک‌ ها و مصونیت کامل، هماهنگی و همکاری با دولت. این اقدامات میزان کمک ‌رسانی به تمام مردم افغانستان را فراهم می کند.»

از سوی دیگر، وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان برای روابط عامه و استراتیژیک در صفحه رسمی توییترش نوشت، نیاز است که طالبان حملات اش را متوقف کنند به کارمندان بهداشتی اجازه دهند تا خدمات بهداشتی را در تمام نقاط کشور برسانند.

عمر در ادامه نوشت، گزارش های وجود دارد که طالبان در برخی نقاط افغانستان برای خدمات بهداشتی مشکلات ایجاد کرده اند که این کار طالبان باید فوری متوقف شود.

قابل ذکر است که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شامگاه دوشنبه 16 مارس 2020 در صفحه رسمی توییترش نوشت، این گروه آماده همکاری با سازمان جهانی بهداشت و مؤسسات جهانی بهداشتی برای جلوگیری از ویروس کرونا است.

شاهین نوشت، گروه طالبان از طریق کمیسیون صحت(بهداشت) به تمام مؤسسات جهانی بهداشتی و سازمان جهانی بهداشت در مورد آمادگی همکاری و هماهنگی برای جلوگیری از ویروس کرونا اطمینان می دهد.

شاهین در ادامه نوشت، گروه طالبان در بخش حفاظت هزاران تن زندانیان شان، خواهان توجه خاص ادارات جهانی بشری و بهداشتی است؛ اما دولت افغانستان گفته برای تمام زندانیان کشورش خدمات بهداشتی دارد.

از جانب دیگر، وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به 22 نفر رسیده است.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان چهارشنبه 18 مارس در نشست خبری در کابل گفت، هیچ بیمارستان و لابراتوار خصوصی در کشور حق ندارد که تشخیص ویروس کرونا را انجام دهد و آزمایش چنین مورد به امینت بلند بیولوژیکی نیاز دارد.

مایار اضافه کرد، از میان نمونه های 340 مورد مشکوک به ویروس کرونا در افغانستان که تا کنون به لابراتوار مرکزی رسیده است نتایح 22 مورد آن مثبت و نتایج 273 مورد آن منفی اعلام شدند، اما نمونه های 45 مورد تحت بررسی اند که نتایج آن بزودی اعلام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید