طالبان: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا آماده همکاری با سازمان جهانی بهداشت هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شامگاه دوشنبه 16 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، این گروه آماده همکاری با سازمان جهانی بهداشت و مؤسسات جهانی بهداشتی برای جلوگیری از ویروس کرونا است.

شاهین نوشت، گروه طالبان از طریق کمیسیون صحت(بهداشت) به تمام مؤسسات جهانی بهداشتی و سازمان جهانی بهداشت در مورد آمادگی همکاری و هماهنگی برای جلوگیری از ویروس کرونا اطمینان می دهد.

شاهین در ادامه نوشت، گروه طالبان در بخش حفاظت هزاران تن زندانیان شان، خواهان توجه خاص ادارات جهانی بشری و بهداشتی است.

گروه طالبان با نشر اعلامیه ای جداگانه نیز نوشت، این گروه به دلیل شیوع ویروس کرونا از وضعیت بهداشتی زندانیان شان که در زندان‌های دولتی هستند، نگران است، اما شورای امنیت ملی افغانستان دوشنبه 16 مارس اعلام کرد، تمام زندانیان در این کشور تحت خدمات بهداشتی قرار دارند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، دولت برای خدمات بهداشتی به تمام زندانیان با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ همکاری نزدیک دارد.

فیصل نوشت، تمام زندانیان به شمول زندانیان طالبان که در زندان‌های بگرام و پلچرخی کابل نگهداری می شوند، تحت خدمات بهداشتی قرار می‌گیرند در این مورد هیچ استثنا وجود ندارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در ادامه نوشت: «راه‌حل واقعی در روند صلح به ارزیابی وضعیت بهداشتی زندانیان نه؛ بلکه به ارادۀ واقعی طالبان نیاز دارد، آنها (طالبان) فاقد چنین چیزی هستند».

در همین حال، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از گروه طالبان خواسته به مردم تحت کنترل‌اش اجازه دهند تا به خدمات بهداشتی دسترسی داشته باشند و ویروس کرونا با حملات انتحاری از بین نمی‌رود.

امرالله صالح در صفحه رسمی توییترش نوشت: «کسی از آی‌اس‌آی (سازمان استخباراتی) پاکستان باید به شورای کویته طالبان تفهیم کند که (19COVID-) یا ویروس کرونا با حملات انتحاری، بمب‌گذاری‌ها و ماین‌های کنار جاده‌ای از بین نمی‌رود. آن‌ها باید به مردم در ولسوالی‌های زیر کنترل‌‌شان اجازه دهند که به اطلاعات و خدمات صحی دست‌رسی داشته باشند. رویکرد قرون وسطایی طبابت کارکرد ندارد. اکنون 2020 است».

قابل ذکر است وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرده که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به 22 نفر رسیده است و هنوز مورد فوتی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید