در ادامه مصرف الکل تقلبی؛ این بار در اردبیل: 200 نفر مسموم و 19 نفر قربانی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اعلام کرد که از ابتدای اسفندماه، 200 نفر بر اثر مسمومیت ناشی از استفاده خوراکی از الکل، مسموم شدند که 19 نفر از آنها جان باختند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تاکنون در چندین استان ایران، عده‌ای با مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت و تعداد نسبتا زیادی نیز فوت کردند.

اگرچه اولین گزارش از این نوع در اهواز منتشر شد، اما در نبود نظارت بر تهیه و توزیع الکل تقلبی، به تعداد مسموم‌شدگان اضافه شد و همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه 27 اسفند 1398، محمدرضا رضایی‌بنا، با اعلام خبر مسمومیت 200 نفر در اردبیل و جان باختن 19 نفر از آنها، از بستری شدن 52 نفر در بخش‌های مختلف به ویژه بخش دیالیز خبر داد.

به گفته وی، تعدادی از این افراد نیز نابینا و یا دچار ضایعه مغزی شدند و هنوز مراجعه افراد به این دلیل به مراکز درمانی استان اردبیل ادامه دارد و 13 مورد جدید مسمومیت الکلی مربوط به 24 ساعت گذشته بوده است.

رضایی‌بنا، پیشگیری از ابتلا به کرونا را دلیل مصرف الکل توسط مسموم‌شدگان اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، بررسی پلیس اطلاعات و امنیت نشان می‌دهد که عده‌ای سودجو با استفاده از وایتکس و مواد شوینده، رنگ زرد الکل‌صنعتی را به رنگ سفید تبدیل کرده و به عنوان الکل‌طبی و فرآورده دارویی فروخته‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل «مصرف و آشامیدن هر گونه مشروبات الکلی، چه طبی چه صنعتی و سایر فرآورده‌های مشابه» را برای کنترل، پیشگیری و کاهش بیماری کرونا بی‌تاثیر عنوان کرد.

گفتنی است، در چند روز گذشته تنها در اهواز و شهرهای اطراف آن، بیش از 600 نفر به خاطر نوشیدن الکل متانول مسموم شدند.

خبرگزاری ایسنا 25 اسفند، به نقل از علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، گزارش داد طی 24 ساعت هشت نفر به خاطر مسمومیت ناشی از نوشیدن مشروب تقلبی به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کردند و دو نفر آنها جان باختند.

به گفته احسان‌پور با احتساب دو مورد جدید، تعداد قربانیان اخیر مشروب الکلی تقلبی در استان خوزستان به 51 نفر و مجموع مسموم‌شدگان به 602 نفر رسیده بود.

همچنین در فارس نیز تعداد زیادی مسموم شدند. حسن همتی، مدیر روابط عمومی اورژانس فارس، به خبرگزاری تسنیم گفت در چند روز گذشته تا بامداد یک‌شنبه 25 اسفند، 264 مورد مسمومیت الکلی در استان شناسایی شده که نزدیک به 200 مورد آن در شهر شیراز بوده است. بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، تعداد فوتی‌های این عارضه 31 نفر بود.

بیمارستان لقمان تهران نیز 20 اسفند از ثبت روزانه پنج مسمومیت ناشی از مصرف الکل غیرخوراکی در پی شیوع کرونا خبر داد. برآورد می‌شود در حدود سه هفته از شروع گسترش ویروس کرونا در ایران بیش از 100 نفر بر اثر مسمومیت الکلی کشته شده‌اند.

در دیگر استان‌های ایران نیز گزارش‌هایی از مرگ بر اثر مسمومیت الکلی منتشر شده است. تعداد این افراد در استان کردستان 6 نفر، در بندرعباس یک نفر، در کرمانشاه یک نفر، در مازندران 12 نفر، در همدان 4 نفر، در مرکزی 2 نفر، در البرز ، 7 نفر و در آذربایجان شرقی 12 نفر بوده است.

این در حالی است که تولید، خرید و فروش و توزیع الکل خوراکی در ایران ممنوع است و جرم به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید