حکم یک سال حبس و سه ماه «مرده‌‌شوری» برای یکی از معترضین آبان‌ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سجاد سالاروند یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به «اعتراضات آبان ماه» توسط دادگاه کیفری دو شهرستان پردیس به یک سال حبس تعزیری و 3 ماه شست‌وشوی میت محکوم شد. این حکم روز دوشنبه 16 مارس 2020 در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شد.

به گزارش «خبرگزاری هرانا» سجاد سالاروند یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به «اعتراضات آبان ماه» توسط دادگاه کیفری دو شهرستان پردیس به 1 سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه چهارم دادگاه کیفری دو شهرستان پردیس صادره شده و روز دوشنبه 26 اسفندماه 1398 در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شده است، سالاروند، از بابت اتهامات «تشکیل دسته یا جمعیت با هدف بر هم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو» به 1 سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی علاوه بر این به عنوان مجازات تکمیلی به 3 ماه شست‌وشوی میت محکوم شده است.

سجاد سالاروند در تاریخ 25 آبان ماه 98 در جریان اعتراضات سراسری موسوم به «اعتراضات آبان ماه» در بومهن تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند 2 - الف زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا پس از 11 روز با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. گفته می‌شود سالاروند در جریان مراحل بازجویی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

سجاد سالاروند، فرزند نورعلی، متولد مردادماه 1377 در شهرستان بومهن تهران است و پیش از بازداشت به کارگری ساختمان اشتغال داشته است.

فارغ از اصل نقض آزادی بیان و تجمعات در این حکم، پیش از این شاغلین غسالخانه بهشت زهرا به احکام مشابه دادگاه که شستن میت را بعنوان مجازات برای محکومین درنظر می‌گرفتند اعتراض کرده و آن را توهین به شاغلین این بخش خوانده بودند.

شورای اسلامی کار کارگران بهشت زهرا در واکنش به حکم مشابهی در سال 96 بیانیه ای اعتراضی صادر کرده بود.

در متن این بیانیه آمده بود: «شغل ما یک شغل شریف و نماد خدمت به مردم است؛ این قبیل برخوردها، شکستن اعتبار و حرمت شغلی ماست.»

شاغلین بهشت زهرا در نهایت گفته بودند «8 ساعت کار سخت و توان‌فرسا و مشکلات شغلی بی‌شمار و همچنین دردها و آسیب‌های مختلف را تحمل می‌کنیم ولی اینگونه برخوردها قابل تحمل نیست.»

لازم به یادآوری است از روز جمعه 24 آبان ماه 98 معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه 24 آبان ماه در 719 نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه 4 آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود 7 هزار نفر اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید