اشرف غنی: کشور دچار کمبود مواد اولیه نیست، فریب نخورید و سراسیمه نشوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان سه شنبه 17 مارس در پیام تصویری از مردم شان خواست، فریب نخورید، سراسیمه نشوید کشور دچار کمبود مواد اولیه نیست.

غنی گفت: «لطفا به شایعات باور نکنید. این شایعات از جانب محتکرین و شماری از جلابان بخاطر منفعت جویی غیر مشروع پخش می گردد. مطمین باشید، سراسیمه نشوید، و فریب جلابان را نخورید».

او ادامه داد: «بخاطر ایجاد ثبات در مارکیت، من امروز(سه شنبه) امر توزیع 24 هزار تن گندم را از ذخایر استراتیژیک دولتی به قشر آسیب پذیر صادر کردم. دولت افغانستان همچنان تصمیم گرفته است که در حدود یک هزار واگون روغن که بنابر مشکلات قانونی در بنادر شمالی ما موجود بوده به زودترین فرصت بدون اجراات جریمه اجازه طی مراحل شده وارد مارکیت ها شود».

محمد اشرف غنی علاوه کرد، گمرک های عمده مرزی افغانستان به طور 24 ساعته باز است و هزاران واگون مواد خوراکه از راه حیرتان، شیرخان بندر، و تورغندی در حال وارد شدن به کشور است.

غنی اضافه کرد، در کمتر از پانزده روز دیگر، هفتادوپنج هزار تن گندم از هند وارد کشور می شود و پنجاه هزار تن دیگر توسط تجار افغان از هند خریداری شده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: «من امروز به وزارت مالیه(دارایی) و امور خارجه امر کردم که بخاطر مهار کردن سراسیمگی که اساس اقتصادی ندارد، باز هم به تمام تاجران عمده مواد غذایی و اولیه تسهیلات خریداری های اضطراری و عاجل را فراهم کنند».

وی اظهار کرد، دولت افغانستان در همکاری با کشورهای چین، هند و دیگر کشورهای که در مدیریت حالات اضطراری تجربه بهتر دارند، برای وارد کردن ادویه لازم، کار خواهد کرد تا کشور دچار کمبود ادویه نشود.

رئیس جمهوری افغانستان در پایان پیام تصویری اش تاکید کرد: «من برایتان اطمینان میدهم که تمام دستگاه دولت در ایجاد ثبات اقتصادی، حفظ قیمت ها و عرضه مواد کافی دست به کار است. مطمین باشید، سراسیمه نشوید، و فریب جلابان را نخورید».

قابل ذکر است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، قیمت موادهای اولیه از جمله آرد و روغن در برخی از شهرهای افغانستان از جمله شهر کابل به گونه چشمگیر افزایش یافته است.

اما وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرده است افرادی که از این فرصت سواستفاده کنند و دست به گران فروشی و احتکار بزنند با آنها برخورد جدی خواهد شد. این وزارت از شهروندان شان خواسته اگر با گران فروشی روبرو شدند با شماره «119» تماس بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید