آمریکا از اعلامیه‌ای طالبان در محکومیت گروه داعش استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان سه شنبه 17 مارس از اعلامیه ای طالبان در محکومیت گروه داعش استقبال کرد.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «من از اعلامیه طالبان در محکومیت داعش و برای توقف تلاش های داعش برای «استخدام، تمویل یا آموزش» در افغانستان تعهد می کند، استقبال می كنم. این ها نمایانگر تعهدات عمومی طالبان (در موافقتنامه ما) علیه القاعده و گروهای دیگری است که ایالات متحده یا متحدین آن را تهدید می کنند».

خلیلزاد در ادامه نوشت: «‏ما از طالبان انتظار داریم تا تعهدات شان را عملی کنند. تحقق تعهدات ما، در موافقتنامه، وابسته به اقدامات تعهده شده ای طالبان است. اعلامیه طالبان در مورد داعش و عملیات اخیر آنها علیه دهشت افگنان در کنر، اقدامات مثبت اند».

از سوی دیگر، آمریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 توافقنامه صلح را در دوحه قطر امضا کرد که براساس آن، طالبان باید روابط اش را با گروه های «تروریستی» از جمله شبکه القاعده قطع کند و اجازه ندهد که از افغانستان علیه امریکا و متحدین اش حمله شود.

قابل ذکر است که عبدالستار میرزکوال، والی کنر در شرق افغانستان به تاریخ 12 مارس 2020 به شبکه طلوع نیوز گفته بود: «بر بنیاد معلومات ما، اکنون استخبارات پاکستان و همین‌طور شبکه القاعده تلاش می‌کنند که آن جنگ‌جویان طالبان را که رهبری گروه‌هایی را به عهده دارند، جذب کنند با این پیام‌ها که رهبران شما [طالبان] به راه درستی در حرکت نیستند».

عبدالستار میرزکوال اضافه کرد، این تلاش‌ها پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان آغاز شده‌است و القاعده می‌‌خواهد آن افراد طالبان را جذب خودش کند که از این توافق ناراضی اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید